• BIST 109.024
 • Altın 151,143
 • Dolar 3,6591
 • Euro 4,3237

  Yeşilçam'ın en iyileri seçiliyor

  22.01.2009 20:30
  Türk sinemasının Oscar'ı sayılan Yeşilçam Ödülleri için en iyi beş aday belirlendi. Bin 500 jurinin seçtiği 2008'in en iyi yerli beş filmi Yeşilçam Ödülü için yarışıyor.
  Yeşilçamın en iyileri seçiliyor
  Yeşilçam'ın en iyileri seçiliyor Yeşilçam'ın en iyileri seçiliyor Yeşilçam'ın en iyileri seçiliyor

  Yeşilçam Ödülleri'nin verileceği adaylar belli oldu. Turkcell'in ana sponsorluğunda ve Beyoğlu Belediyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle düzenlenen 'Yeşilçam Ödülleri' 3 Mart'ta düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Filmleri, ilk etapta Ulusal Sinema Platformu üyelerinin, sektör temsilcilerinin, sinema yazarlarının ve 2009 ödüllerine aday filmlerin yaratıcılarından oluşan 600 kişilik jüri değerlendirdi. Aday filmlerin yaratıcılarının hiçbir dalda kendi filmlerine oy kullanamadıkları bu ilk değerlendirmede, her kategori için 5'er aday basın kokteylinde noter huzurunda açıklandı.TÜRSAK Vakfı tarafından Ocak ayının sonunda gönderilecek ikinci etap dosyaları ise bin 500 kişilik jüri, ilk jürinin seçtiği her daldaki beşer adaydan birincileri belirleyecek.

  Ödül heyecanı sardı

  En iyi 5 film ve yönetmeni

  En İyi Film: Üç Maymun, Sonbahar, Issız Adam, Devrim Arabaları, A.R.O.G. En İyi Yönetmen : Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun), Özcan Alper (Sonbahar), Çağan Irmak (Issız Adam), Tolga Örnek (Devrim Arabaları), Cem Yılmaz/ Ali Taner Baltacı (A.R.O.G)

  En iyi 5 oyuncu

  En İyi Erkek Oyuncu : Onur Saylak (Sonbahar), Yavuz Bingöl (Üç Maymun), Cem Yılmaz (AROG), Çetin Tekindor (Ulak), Taner Birsel (Devrim Arabaları) En İyi Kadın Oyuncu: Hatice Aslan (Üç Maymun), Nurgül Yeşilçay (Vicdan), Demet Akbağ (O Çocukları), Ayça Damgacı (Gitmek), Melis Birkan (Issız Adam)

  İlk filmler ve genç yetenekler:

  Genç Yetenek : Ahmet Rıfat Şungar (Üç Maymun), Onur Ünsal (Devrim Arabaları), Ozan Bilen (Girdap), Atakan Yağız (Ulak), Emrah Özdemir (Gitmek) Turkcell İlk Film : Sonbahar, Devrim Arabaları, Gitmek, Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, 120


  En iyi yardımcı oyuncu

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu : Ercan Kesal (Üç Maymun), Serkan Keskin (Sonbahar), Selçuk Yöntem (Devrim Arabaları), Volga Sorgu (Gitmek), Zafer Algöz (AROG), Altan Erkekli (O Çocukları) En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu : Megi Kobalakzde (Sonbahar), Selen Uçer (ara), Şerif Sezer (Ulak), Yıldız Kültür (Issız Adam), Özgü Namal (O Çocukları)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim