2023’ün ilk aylarında tüketici ile buluşması planlanan Türkiye’nin yerli otomobili Togg’a vergi avantajı geliyor. Meclis’te görüşülecek torba yasa teklifine, Togg da dahil elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını düşürecek bir madde eklendi. Teklifin yasalaşması halinde, Togg’un ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 10’a inecek. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Türkiye’de üretilmekte olan aracın ÖTV’sini düşürüp uygun bir fiyat haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Teklifte, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Matrah değeri 700 bin TL’yi aşan elektrikli araçların yeni ÖTV oranının ise yüzde 40 olması öngörülüyor. Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde de matrah değeri 750 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60’lık vergi dilimine girecek. Böylece Türkiye’de satışta bulunan birçok elektrikli modelin fiyatı yaklaşık yüzde 30 ucuzlayacak.

TEKLİF YASALAŞIRSA...

Teklif yasalaşırsa, yüzde 60’lık ÖTV dilimine giren Togg’un C-SUV modeli yüzde 10 vergi dilimine girecek ve matrah değeri 700 bin TL olursa aracın satış fiyatının 908 bin TL olacağı tahmin ediliyor.

UYGULAMADA NASILDI?

Kabul edilen önergeden önce, motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ÖTV alınıyordu. Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı da yüzde 60 olarak belirlenmişti. Bu uygulamada herhangi bir matrah limiti yoktu.