• BIST 99.835
 • Altın 243,237
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Yerel Seçimler Yaklaşırken Siyasetçiye Güvenmek

  03.12.2018 08:45
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  Siyaset güven işidir. Halk siyasetçisine sonuna kadar güvenmek ister. Bu güven beraberinde siyasetçiye desteği de oluşturur. Halka hizmet etmek için siyasete giren ve halkın oyları ile seçilen bir siyasetçi, halk ve kamuoyu desteğinin bir gün kendisine de lazım olacağını bilmelidir.  İlişkilerini, hizmetlerini bu gerçeğe göre şekillendirmelidir.

  Siyasetçiyi seçen durumundaki halk; temeli siyasete dayanan vatandaşlık görevini yerine getirirken, hizmet etmek için seçilen siyasetçi de; hizmetin temel prensibinin sadece halk olduğunu bilmeli ve hizmetlerini bu anlayışa dayalı olarak yapmalıdır. Bir siyasetçi için güvenilir olabilmek önemlidir. Siyasetçi kendisine duyulan güven sayesinde siyasetini sürdürebilir, toplum ve kamuoyu desteğini alabilir. Seçilerek halkına hizmet yapma hakkına sahip olan siyasetçinin toplumun gözündeki konumunu siyasetçi-hizmet ilişkisindeki yöntemi ve uygulamaları belirler. Hizmetin temel prensibi halk’tır.

  Halk, siyasetin öncesinde ve sonrasında bir belirleyen olarak bu prensibin içinde hep vardır ve var olacaktır. Halk, siyasetin başrol oyuncusudur. Siyasete halka hizmet etmek için soyunan, bu yanı ile halka hizmetkâr olmayı baştan kabul eden ve bunun üstüne namus belgeleri hazırlayan siyasetçi, halkın verdiği görev için aldığı yetkiyi iyi kullanamazsa, halkın yetkisini hiçe sayıp aldığı görevleri yok sayıp bu görevlerden çekilirse, bir daha arkasında toplum ya da kamuoyu desteğini asla bulamaz.

  Yöntem ve uygulamaları ile halktan tamamen kopan, halkın tepkisine rağmen halk tarafından verilen görevler için istifa gibi kararlar alan, halkı ve kamuoyu görüşlerini yok sayan siyasetçiye halk; “Hangi yüzle halkın desteğini istiyorsun” diye sorar. Bu halk artık bu tür davranış gösterenlere destek vermeyecek, bunu artık her koşul ve fırsatta görecekler ve halkı yüz üstü bırakanlar bu gerçekle yüzleşeceklerdir. Bu tür siyasetçilerle birlikte hareket edenlerin artık bu halka verecek bir şeyleri olmadığına inanıyorum. Onlar, toplumsal tepkilerin ve kamuoyu reflekslerinin bir şekilde farkında olacaklar. Toplum, bu güvenden yoksun olanların artık bu kentte neleri inşa etmeye çalıştıklarının farkına varacak ve tavrını net olarak ortaya koyacaktır.

  Son söz; size güven vermeyen siyasetçilere prim vermeyin, hatta onların siyasete girmesine bile engel olun. Hem de nerede olursanız olun, ister Kuyucak'ta, ister Kuşadası'nda. Yoksa yarın çok geç olabilir.

  Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır. (Goethe)

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1030 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim