Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, yeni Merkez Hakem Kurulu’nu bir, iki gün içinde göreve getireceklerini söyledi.

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu’nda (UFEF) Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir açıklamalarda bulundu.

Yeni yayın ihalesiyle ilgili konuşan Özdemir, 9 kişiden oluşan bir komisyon kurulduğunu belirterek, "4 kişi Kulüpler Birliğinden, 4 kişi TTF’den 1 de sekreterlik yapsın diye TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş’ı da yayın ihalesi kurulana alarak çalışmaya başladık.

Birinci kademede bize mutlaka bir danışman gerektiği kararını verdik. Danışman aramaya başladık. Dünyada bu konuda ses getiren danışman firmalarından birini seçtik. O firmayla anlaşmayı yaptık ve o çalışmalara başladık. Kasım, Aralık ve Ocak içinde ihaleyi sonlandıracağız. Bir paketleme olacak. Birçok detayı ilgilendiren danışma kurulu çalışmalar yapıyor. Çok yakın zamanda bir araya geleceğiz. Sürecin ne olacağını, 3 yılık mı 5 yıllık mı yapalım? Buna bakacağız. Bunun ne artı ve eksileri olabilir. Bunun kararını verip ilanımızı yapacağız, ne kadar çok talep gelirse o kadar etkili olacağını, kulüplerimize o kadar fayda getireceğine inanıyorum.

Türkiye’deki ve dünyadaki ekonomik şartlar nedeniyle burada nasıl bir rakam çıkacağını tahmin etmenin zor olacağını düşünüyorum. İnşallah iyi bir rakamla bu işi sonlandıracağız. 2022-2023 sezonundan itibaren yeni yayıncı kuruluşla birlikte yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

"Yeni yayın ihalesiyle kulüplerimizin eskiye döneceğini tahmin ediyoruz"

Kulüplerin bankalarla yaptığı yapılandırma anlaşmalarıyla rahat bir nefes aldığını söyleyen Nihat Özdemir, "Belki yüzde yüz çözüm olmasa dahi kulüplerimizin sıkıntılarına yüzde 70-80 çözüm olacak anlaşmalar yürürlükte. Bankalara da teşekkür etmemiz gerekli, Türk futbolu sıkıntı noktasına gelmişti, nefes almamızı sağladı. Kulüplerin mali yapılandırmalarını yaparak, mali disiplinleri sağladılar. TFF’nin takım harcama limitlerini tespit eden lisans kurulumuz var. Takım harcama limitleriyle üçüncü sezonu geçiriyoruz. İlk sezon kulüplere limitin yüzde 30’unu harcayabilirsiniz dedik. Daha sonra takım harcama limiti olan yüzde 30’u yüzde 15’e düşürdük. Aşan var mıdır yok mudur önümüzdeki günlerde belli olacak. Takım harcama limitlerinin sıfır olması gerekiyor. Fakat kulüplerimiz bize rakamsal olarak kayıplar yaşadıklarını gösterdiler.

Lisans kurulumuz detaylı incelemeden sonra bu seneye mahsus olmak üzere yüzde 25 takım harcama limitlerini aşabilirsiniz dedik. Başka çaremiz yoktu. Artık şampiyonumuz Şampiyonlar Ligi’ne direkt gidemiyor, Avrupa’da beş takımdan dört takıma düşme durumumuz var. Kulüpler UEFA’dan gelen gelirlerin 3’te 1’ini kullanabiliyorlardı, sadece Avrupa’da mücadele eden takımlarımızın 3’te 2’sini takım harcama limitlerine ilave ettik. Kur artışlarından mustariptiler ve geçen yıl kur ortalamasını bu yılki harcamalarında sabit olarak aldık. Bu da onları rahatlatıcı bir etken oldu.

Kulüplerimize böyle desteklerimiz oldu. Kulüplerin futbolu lisanslarını alabilmesi için vergi ve borçsuzluk kağıdını bize getirmeleri gerekiyordu, pandemi döneminde bunu geçen sene yapmadık, kulüplerimiz bu konuda 1 yıl daha destek olmamızı istedi, bunu da değerlendirdik. Yeni yayın ihalesiyle kulüplerimizin eskiye döneceğini tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Foreks Haber Merkezi