• BIST 109.244
 • Altın 156,111
 • Dolar 3,8598
 • Euro 4,5505

  Yeni 'Keynes'ler uğurladı

  21.10.2009 07:44
  Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında arkadaşlarının 'Keynes' lakabını taktığı Dr. Adnan Büyükdeniz, emek verip, yetiştirerek, Türk ekonomisine ve finans dünyasına kazandırdığı 'yeni Keynesler' tarafından ebedi yolculuğuna uğurlandı.
  Yeni Keynesler uğurladı
  Yeni 'Keynes'ler uğurladı Yeni 'Keynes'ler uğurladı Yeni 'Keynes'ler uğurladı

  Finans dünyasının en verimli yaşında yitirdiği Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz, iş ve siyaset dünyasından çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreniyle ebedi yolculuguna uğurlandı. Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyorken, arkadaşlarının, 'Keynes' (29 Buhranı'na çözüm üreten ünlü iktisatçı John Maynard Keynes) lakabını taktığı Dr. Adnan Büyükdeniz, sadece bir finansçı değil, aynı zamanda bir iktisat hocası ve eğitmen olduğunu son yolculuğunda gösterdi.
  Türkiye'nin önde gelen kurumlarında en üst seviyede görev yapan şahsiyetlerin, kendisinden 'Bize ders çalıştırırdı' diye bahsetmesi, Büyükdeniz'in ardından hoş bir sada olarak yankılandı.

  MAKRO BAKIYORDU

  1980 yılında Boğaziçi üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olan Büyükdeniz, 1992-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde “Para Teorisi ve Politikası” “Uluslararası İktisat” ve benzeri dersler vermişti. Çeşitli akademik ve diğer yayın çalışmaları bulunan Dr. Büyükdeniz'in “Türkiye'de Faiz Politikaları” isimli kitabı ödül almıştı. 'Makro Açı' adıyla son zamanlarda Dünya Gazetesi'nde makro ekonomi yazıları kaleme alan Adnan Büyükdeniz, 'Merkez Bankası ve Kamuoyu' başlıklı son yazısında, şunları kaydediyor: “Merkez Bankası'nın, kamuoyundaki kur tedirginliğini dikkate alması ve iletişim politikasını bu tedirginliği yok saymak üzere değil, gidermek üzere kurmasının zamanı gelmiştir. Merkez Bankası'nın içsel modellerinde kurun ele alınış tarzını ve uygulanan para politikalarının kur üzerindeki doğrudan ve dolaylı olası etkilerini kamuoyu ile paylaşması, ortak bir iletişim zeminine yaklaşmak adına bir adım olabilir.


  Hocalardan çok ondan öğrenirdik

  Doç. Dr. Mustafa Özel: “Boğaziçi Üniversitesi'nde aynı sınıfta okuduk. Arkadaşlar ona, 'Keynes' lakabını vermişlerdi. Aramızda en iyi iktisat bilendi. Boğaziçi'nden 1980'de mezun olanların iktisat hocası Adnan'dı. Hocalardan çok, Büyükdeniz'den ders öğrenirdik. Çünkü biz fazla çalışmaz, imtihan zamanı hemen ona giderdik, o bizi gayet iyi çalıştırırdı. O kadar iyi çalıştırırdı ki, biz ondan yüksek not alırdık. O kadar fedakâr bir insandı. Faizsiz bankacılığın Türkiye'deki öncülerindendi. İstikrarlı bir insandı. Başlangıçından itibaren Alabaraka Türk'te kaldı ve gelebileceği en yüksek noktaya geldi. Çok gencin yetişmesine katkıda bulundu. Katılım Bankacılığının Türkiye'de tutunmasını sağlayan bir avuç insandan birisiydi. Ne o dünyaya, ne de dünya ona bir yüktü. Sanki bu dünyada değil gibi yaşıyordu.”


  Her zaman hoca gibiydi

  Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Yusuf Balcı: “Adnan beyle Boğaziçi'nden arkadaşız. Güvenilir, düzgün kişiliğe sahip bir insandı. Sadece bilimsel alanda değil, profesyonel hayatta da yer almış bir insan. Bir hoca gibi eğitim faaliyetlerine katılmıştır, devamlı fikir üretmiştir. Sadece bankacılık değil, ekonomist yönüyle de güçlü bir isimdi. Sağlığında da çok fazla istifade edilemedi, üzüntümüz büyük” dedi.


  Cumhurbaşkanı Gül çelenkle yolcu etti

  Uzun süredir mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşerek önceki ebedi aleme göçen Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz'in cenazesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Yeni Çekmeköy Mezarlığı'na defnedildi. Cenaze töreninde, oğulları Cüneyt ve Tarık Büyükdeniz taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, aralarında TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TİM eski Başkanı Oğuz Satıcı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun da bulunduğu bankacılık, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Büyükdeniz'in cenazesi için çelenk gönderenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ahmet Nazif Zorlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gibi siyaset, iş dünyası ve medya dünyasından önemli isimler yer aldı.


  Kaliteli insanları ülkeye kazandırdı


  Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan: “Adnan Büyükdeniz, her şeyden evvel bizim Boğaziçi Üniversitesi'nden ağabeyimizdi. Hepimiz onu kendimize örnek alırdık. Kişiliğiyle, ahlakıyla ve çalışmalarındaki ciddiyetiyle... Benim ayrı bir yakınlığım var. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisans yaparken Adnan Bey para politikası ve uluslararası iktisat dersleri verirdi. Daha sonra ben öğretim üyesi olarak görev yaptım, birlikte çalışma mutluluğuna eriştik.

  'BEN DE ONUN GİBİ OLMALIYIM'

  En son cuma günü görüşmüştük. Çok üzüntülüyüz. Mekanı cennet olsun. Adnan bey gibi değerli insanların en önemli özelliklerinden biri de kaliteli insanları ülkeye kazandırmalarıdır. Adnan Bey, Bilim ve Sanat Vakfı'nda ekonominin çeşitli alanlarında, özellikle de faizsiz bankacılıkta seminerler vererek, öğrencilerin düşünce dünyalarının genişlemesine katkıda bulundu. Herşeyden önemlisi; insanların kendilerine bakıp “Ben de onun gibi olmalıyım “ dedikleri bir modeldi. Aynı zamanda da bilgisini, birikimini cömertçe, isteyen herkesle paylaşmak, Adnan Bey'in belirleyici özellikleriydi.”


  Türkiye, pırlanta gibi bir insanını kaybetti

  Hüseyin Bayraktar (Bayraktar Holding): “Kendisiyle 1980'lerde TÜSİAD'dayken tanışmıştım. Ogünden beri ilişkimiz sürdü. Deneyimi, ufku ve koklama hissi çok güçlü bir insandı. Çok da tevazu sahibiydi. Pırlanta gibi bir insanı toprağa veriyoruz. Türkiye, genç, yararlanabileceği kıymetli bir evladını kaybetti. Allah rahmet eylesin.”


  Katılım bankacılığı için katalizör oldu

  Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca: Adnan bey, meseleleri çözmek için seferber olan, herkesle iyi geçinmeyi şiar edinin bir kişilikti. Aynı zamanda Katılım Bankacılığı açısından da son derece hassas bir kişiliği vardı. Ferasetiyle, sıkıntılı konulardan kesinlikle uzak durmaya gayret ederdi. Katılım bankacılığının gelişim sürecinde adeta katalizör görevi yaptı.

  AYNI ZAMANDA TEORİSYEN İKTİSATÇIYDI

  Ufuk Uyan (Kuveyt Türk): “Ben de Albaraka'da başladım, beraber çalıştık. Aynı zamanda teorisyen iktisatçıydı (London School of Economics mezunu). Ülkemiz çok ciddi istifade edebilirdi, ancak maalesef erken kaybettik. Allah mekanını cennet eylesin.”

  Yunus Nacar (Türkiye Finans):

  “25 yıllık bir arkadaşlığımız vardı. Katılım Bankacılığı'nı rekabet ederek değil, elbirliği ile sıfır noktasından buralara getirdik. Sürekli birleşmek, paylaşmak ve daha da geliştirme amacında olduk. Rahmetli arkadaşımız da aynen bu düşüncedeydi.”


  Yerinin dolması çok zor

  Mustafa Albayrak (Albayrak Holding): “Çok düzgün bir insandı. İşini çok iyi biliyordu. İyiler erken gidiyor maalesef. İnşallah geriden gelenler onun yerini doldurabilirler. Mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.


  Ekonomi raporları hazırladı

  Ömer Bolat (MÜSİAD eski Başkanı): “Adnan beyle biz dost ve arkadaştık. MÜSİAD'da ben genel sekreter ve başkan vekili iken o da ekonomi danışmanımızdı. Ekonomi röporlarımızı hazırlardı. Çok iyi bir finansçı ve makro ekonomistti. Hayır işlerinde önde gelirdi. Ülkemiz çok iyi yetişmiş bir evladını kaybetti.”


  Hep güzel şeyler duyduk

  İbrahim Çanakçı: Kendisiyle birlikte çalışmadım, ancak birçok kere birarada bulunma imkanı yakaladım. Kendisi gerçekten değerli bir akademisyen, çok muhteşem bir insan, çok kıymetli bir yöneticiydi. Biz hep güzel şeyler duyduk, hep güzel şeyler gözlemledik. Cenab-ı hakk mekanını cennet eylesin.


  Sanayiye destek sağladı

  İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi: Kendisini uzun yıllardır tanırım. Bunun ötesinde şirketimle iş de yapıyoruz. Son derece iyi yetişmiş, deneyimli, bilgili, sektöründe çok önemli hezmetler yapan, şirketleri tanıyan, küresel gerçekleri bilen ve Türk sanayiine çok önemli destekleri olan biriydi. Tabii, yetişmiş insanlarımızı böyle genç yaşta kaybetmek çok üzücü./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim