banner158

Yeni güne başlama motivasyonu

Güne nasıl başladığımız ve kendimize kurduğumuz ilk cümleler çok önemli. Gözünüzü açtığınız anda “of yine iş var” ya da “bu saatte uyanılır mı” diyebilirsiniz.  Aceleyle söylenerek hazırlanır ve evden çıkarsınız, sonra mı? “Bir bitmedi” dediğiniz o sıkıcı günlerden biri daha…Tabii bu senaryonun bir alternatifi de var..

                Biraz erkene kurarsınız alarmınızı. Herkesten önce kendinize “günaydın              “ dersiniz (bunu sesli yapın). Uyandığınızda panik yapmanıza gerek yoktur. Mesela zor açılanlardansanız güne duşla başlayabilirsiniz (suyun terapötik gücüne inanın). Ardından küçük bir kahvaltı.. Kendinize bir kahve yapıp haberlere de bir göz atabilirsiniz (Bu sabahın en sevdiğim kısmı). Tamamen pozitif olun demiyorum, elbette sevmediğiniz istemediğiniz durumlar gelişebilir gün içinde. Ama güne nasıl başladığınız ne kadar güçlü devam edeceğinizi belirliyor.

                Bu noktada Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidinden bahsetmek istiyorum. Maslow bu pramidde kişilerin sonsuz ihtiyaçlarını en alt düzeyden en üst düzeye kadar beş basamakta sıralıyor. Maslow’a göre alt basamaktaki ihtiyaçlar karşılanmadan üst basamaklara geçmek anlamsız. Resmi inceleyerek bakalım ne var en alt basamak da.. Fizyolojik ihtiyaçlar. Yani beslenme, uyku, boşaltım vd. Çoğu zaman telaş içinde önemsemediklerimiz kısacası. Kişisel gelişim, terapiler, meditasyonlar hepsi önemli elbette, ama ilerlemek istiyorsak güne başlarken önce bedenimizi hazırlamamız gerekiyor. Peki neler yapabiliriz?

  • Geceleri uyku hijyenine dikkat ederek en az 6-8 saat uyuyalım. Zihnimize ve bedenimize dinlenmesi için izin verelim.
  • İlk ve en önemli öğün kahvaltı. Atlamayalım. Yakıtsız araba kullanamayacağınız gibi size de enerji lazım.
  • Sabahları mümkünse ılık duş alın. Su canlandırır.
  • Su içmeyi unutmayın. En kolay ve en temel şeyi unutuyoruz çoğu zaman.
  • Sindirimi zor besinlerden kaçının ve öğün atlamayın
  • Gün içinde 10 dakikada olsa spora zaman ayırın, yeni hareketler deneyin.
  • Unutmayın sizi yaşamda üst basamaklara taşıyacak şey bedeniniz ve zihniniz ona iyi bakın.

                Ufak bir not; sürekli her durumdan şikayet eden insanlar olabilir çevrenizde. Bu sizin de enerjinizi düşürebilir. Olabildiğince olumlu ortamlarda ve sohbetlerde kalmaya çalışın.

Kalbinizi koruyun.

Harika bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

banner188