Borsa İstanbul 1 hafta kapalı kalacak Borsa İstanbul 1 hafta kapalı kalacak
Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre çalışanlar artık yemek kartlarını marketlerde kullanamayacak. İşveren yemek ücretini nakit olarak hesaplara yatıracak. Peki çalışanlar hesaplarına yatacak yemek ücretini maaş bordrosunda nasıl görecek? Yemek ücreti maaştan ayrı bir ödeme olarak maaş bordrosunda belirtilecek mi? Çalışanlar, işverenlerin, yemek ücreti tutarını 'zam' kapsamında değerlendirmesinden endişe diyor. Posta.com.tr’ye konuşan Yeminli Mali Müşavir ve Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, merak edilenleri tek tek yanıtladı.

Yeminli Müşavir ve Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, “Çalışanların almış olduğu ayni veya nakdi ücretlerin tamamı gelir vergisi kanununa göre ücrettir. Ücretler ise üzerinden vergi ve sigorta primi ödenmesi gereken tutarlardır. Ücretler üzerinden vergi alınmasına ilişkin kanunda bazı istisnalar vardır. Yemek kartı istisnası da buna örnektir” dedi.

MAAŞ BORDROSUNDA GÖRÜNECEK Mİ?

Son yapılan düzenlemeye göre yemek kartı zorunluğunun kaldırıldığını belirten Bayram, “İşverenler artık çalışanlarına 55 TL ücreti ayrıca verecek. Bu da vergiden ve sigorta priminden istisna olacak. Çalışanların hesaplarına yatacak yemek ücretinin maaş bordrosunda görünmesi gerekiyor. İşverenler yemek ücretini bankadan yatıracak. “ diye konuştu.

“AYRI BİR ÜCRET OLARAK BELİRTİLECEK”

22 gün çalışıldığını farz edersek günde 55 TL’nin yüklü bir miktara denk geleceğini ifade eden Bayram, “Maaş ve yemek ücreti tek bir ücret olarak mı maaş bordrosunda görünecek?” sorusuna yanıt verdi.

Bayram, “İşverenin çalışanına verdiği maaş net maaş olarak görünür. Yemek, yol gibi masraflar ayrıca gösterilir. Bu nedenle yemek ve maaş ayrı ayrı değerlendirilecek. Maaş bordrosunda yemek ücreti ayrı bir ücret olarak belirtilecek. Ama bu yemek ücreti üzerinden sigorta primi ve vergi yatırılmayacak.” dedi.

ÇALIŞANLARIN ENDİŞESİ

Muhammet Bayram ayrıca, çalışanların “Yemek ücreti zammın içinde mi görülecek” endişesine değindi.

İLK KEZ İTO GÜNDEME GETİRDİ

Yemek kartı zorunluluğunun kaldırılması ve çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarlarının vergi istisnası kapsamına alınması önerisini kamuoyunda ilk kez İTO Başkanı Şekib Avdagiç gündeme getirmişti.

“KULLANIM AMACINDAN SAPTI”

İTO Başkanı Şekib Avdagiç yemek amacıyla kullanılması gereken yemek kartlarının kullanım amacından sapması nedeniyle artık marketlerde kullanılamayacağını belirtti.