Satılık ve kiralık konut fiyatını düşürecek adım Satılık ve kiralık konut fiyatını düşürecek adım

Bu sorunun cevabı için aslında işletme yapısına ve işletmenin bulunduğu bölgedeki olanaklara bakmak şart. O halde gelin, işletmeniz için en karlı yöntemi seçebilmeniz adına bu iki seçeneğin avantajlarını daha detaylı bir şekilde inceleyelim. 

Yemekhane Avantajları Nelerdir?
İşletmelerin içerisine kurulan yemekhaneler ile çalışanların öğle yemeği ihtiyacı karşılanabilir. Ancak yemekhane kurmak ve işletmek, operasyonel açıdan dikkatle yönetilmesi gereken bir konu. 

Bir işletmede yemekhane ile yemek ihtiyacını karşılamak için yemekhanenin her zaman hijyenik olması, yemekleri hazırlayan kişilerin istihdam edilmesi, yemekhane alanı için uygun ortam sağlanması, eksik malzemelerin sürekli olarak kontrol edilip temin edilmesi gerekir. Kısacası yemekhane hem operasyonel hem de finansal açıdan farklı yükleri ortaya çıkaran bir uygulamadır. 

Yemek kartı mı, yemekhane mi? - Resim : 1

Yemekhanenin sabit bir menü çıkarma düzeninin, her çalışanın sağlık ve beslenme alışkanlıklarına uygun olmadığını da göz ardı etmemek gerek.

İşte, bu sorunlara karşı çözüm olarak ortaya çıkan yemek kartları ile hem işverenler hem de çalışanlar açısından daha avantajlı bir düzen sağlanabilir. “Peki, ama nasıl?” diyorsanız şimdi, yemek kartı avantajlarını inceleyelim.  

Yemek Kartı Avantajları Nelerdir?
1990’lı yıllarda hayatımıza giren yemek kartı firmaları, yemek ihtiyacını çok sayıda seçenekle karşılamanın etkili yoludur. Çünkü her insanın damak zevki ve sağlığı açısından tüketmesi gereken besinler değişir. Çalışanların yemek ihtiyacını karşılamak için yemekhane kurmak ise günlük sabit bir menü sunmayı gerektirir. Tabii ki böyle bir düzen ile herkesin yemek ihtiyacını karşılamak pek mümkün olmaz. 

Yemek kartları da çalışanların bu sorununa yönelik çözüm sunmak için ortaya çıkmış bir sistem. Çalışanlar, yemek kartları ile kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik özgürce seçim yaparak yemek ihtiyaçlarını karşılayabilir. 

Tabii ki yemek kartının tek avantajı bu değil. Yemek kartının hem çalışanlara hem de işverenlere sunduğu tüm avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çalışanlar hem yeme-içme hem de market ihtiyaçlarını yemek kartının anlaşmalı olduğu yerlerden özgürce karşılayabilir.

 • Yemek kartı ile işletme için ek iş ve mali yük sağlayan catering veya yemekhane gibi seçeneklere gerek kalmaz. Operasyonel ve finansal açıdan tasarruf sağlanır. 

 • İşverenler, tüm çalışanların yemek gideri hesabı için fiş toplamak ve yüzlerce fiş üzerinden hesap yapmak zorunda kalmaz. Yemek kartı sistemine ait tek fatura üzerinden kolayca işletmenin yemek gideri hesabı yapılabilir. 

 • Yemek kartı ile işverenler;  SGK işçi ve işveren primi, gelir vergisi, damga vergisi istisnası ile KDV indiriminden yararlanır. 

Kısacası yemek kartı ile yemekhane seçeneğinde ortaya çıkan operasyonel ve mali yük ortadan kalktığı gibi vergi istisnası sayesinde tasarruf da sağlanır.

Hem yemekhanenin hem de yemek kartının avantajlarını incelediğimize göre artık işletmeniz için en uygun seçeneği belirlemenin zamanı geldi.

Yemek Kartı mı, Yemekhane mi Tercih Edilmeli?
Eğer şehir merkezinden uzakta ve vardiyalı çalışan bir işletme sahibiyseniz yemekhane sizin için daha avantajlı gibi görünebilir.. Ancak işletmenizi ekstra finansal ve operasyonel yükten kurtarmanın yolu yemek kartından geçiyor. 


Peki, yemek kartının sunduğu tüm bu avantajları daha kazançlı hale getirmek ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise Edenred’in avantajlarla dolu dünyası sizi bekliyor. 

Edenred Ticket Restaurant Yemek Kartının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Yemek kartı sisteminin sunduğu avantajları, Edenred’in yemek kartı çözümü Ticket Restaurant ile daha kazançlı hale getirebilirsiniz. Ticket Restaurant yemek kartının hem işletmelere hem de çalışanlara sunduğu ekstra avantajlar ise şunlar:

 • Dijital kart seçeneği 
 • MyEdenred uygulaması ile tek tıkla anlaşmalı noktaları keşfetme ve bakiye takibi 
 • QR kod ve NFC ile mobil ve temassız ödeme kolaylığı 
 • Yemeksepeti ve Trendyol Yemek gibi onlarca sipariş platformunda online ödeme kolaylığı
 • 60.000’i aşkın üye restoran, kafe ve markette kullanım özgürlüğü 
 • Şirketinize özel kampanya ve indirimler
 • Ticket Online Platformu üzerinden çalışan kartlarına bakiye yükleme, yeni kart çıkarma ve fatura kontrol işlemlerini kolaylıkla yapabilme 
 • Yemek giderlerinde vergi istisnası sayesinde çalışan başına yılda 35.000 TL’ye varan tasarruf