Pandemi ile birlikte başlayan müstakil konut talebi, yazlık bölgelere talebi arttırdı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, en çok tercih edilen bölgelerdeki fiyatları araştırdı ve şunları söyledi:

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 TL’nin altında sebze-meyve olmayacak Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 TL’nin altında sebze-meyve olmayacak

“Çanakkale, Ayvacık ve Edremit körfezine doğru olan bölgede yer alan dubleks konutlarda, metrekare fiyatları 15 bin TL ile 20 bin TL arasında değişiyor. Edremit bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20 bin TL ile 30 bin TL civarında. Ayvalık Bölgesinde ise, dubleks ve villa tipi konutlarda metrekare birim değerleri 25 bin TL 40 bin TL olurken, daire tipi konutlarda ise 15 bin TL ile 30 bin TL civarında değişiyor. Yazlık konut talebinin fazla olduğu Dikili bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20 bin TL ile 35 bin TL arasında değişirken, daire tipi konutlarda 15 bin TL ile 20 bin TL arasında değiştiği gözleniyor. İzmir’in tercih edilen bölgelerinden biri olan Foça’da ise dubleks konutların metrekare birim değerlerinin 25 bin TL-55 bin TL arasında gözleniyor.

EN YÜKSEK FİYAT ÇEŞME VE BODRUM’DA

Üst gelir grubu tarafından tercih edilen Çeşme-Alaçatı bölgesinde ise dubleks konutların metrekare değerleri konutun niteliği ve konumuna bağlı olarak 50 bin TL ile 150 bin TL civarında olurken, yeni yapılaşmaların yoğunlaştığı Reisdere bölgesinde ise metrekare birim değerleri 40 bin TL ile 80 bin TL arasında. Urla –Mordoğan aksında ise arsa azlığı sebebiyle yeni konut üretimi maalesef çok az olup, Kekliktepe civarında ki havuzlu sitelerde birim fiyatlar 80 bin-120 bin TL, 20-30 yıllık dubleks konutların birim fiyatları ise 40 bin TL olarak tespit edebiliyoruz. Aydın Kuşadası’nda dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 35 bin TL ile 55 bin TL arasında, Didim bölgesinde ise 15 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. Muğla bölgesinde ise üst gelir grubu tarafından tercih edilen Bodrum’da lüks konut üretimi yoğunlaşmış olup, metrekare birim değerleri 50 bin TL seviyesinden başlayıp, 130 bin TL ve üzerine çıkıyor. Dalaman bölgesinde metrekare fiyatı 10 bin TL ile 20 bin TL civarında iken, özellikle villa tipi konutlara olan talebin fazla olduğu Fethiye bölgesinde 20 bin TL ile 40 bin TL. Ölüdeniz bölgesinde ise 40 bin TL ile 60 bin TL civarında değişiyor.”  Artan bu fiyatlarla birlikte imarsız arsa alıp üstüne ‘tiny house’ yapma arayışlarının da öne çıktığını belirten Akkaya, “İmarsız arsaların fiyatları da bu sebeple pandemiden beri hızla katlandı” dedi.