• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Yazıcı: Kooperatif işletmeler kriz döneminde güçlü kalır

  04.07.2014 10:11
  Aydın Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı, kooperatifçiliğin Türkiye ekonomisinde önemli bir girişim modeli olmayı başardığını belirtti.
  Yazıcı: Kooperatif işletmeler kriz döneminde güçlü kalır
  Yazıcı: Kooperatif işletmeler kriz döneminde güçlü kalır Yazıcı: Kooperatif işletmeler kriz döneminde güçlü kalır Yazıcı: Kooperatif işletmeler kriz döneminde güçlü kalır

  İlk defa 1923 yılında Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından düzenlenen Uluslararası Kooperatifler Günü’nün her yıl farklı bir tema etrafında kutlanmakta olduğuna işaret eden Şeref yazıcı, “Geçen yıl ‘Kooperatif İşletmeler Kriz Döneminde Güçlü Kalır’ ana temasıyla kutlanan Uluslar arası Kooperatifler Günü, dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde kooperatiflere verilen önemle doğru orantılı olarak kutlanmakta ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıl 5 Temmuz 2014 tarihinde kutlanacak olan Uluslararası Kooperatifler Günü’nün ana teması ise ‘Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınmayı Başarmada Kooperatif İşletmeler’ olarak belirlenmiştir. Gelişen sanayiyle birlikte doğal kaynakların tükenmesi ve sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacın artmasıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kalkınmaya hükümet programlarında önem verilmeye başlanmıştır. Sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmede anahtar rol üstlenen kooperatifler ise; yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm gibi çevresel konularda, sağlık ve eğitim gibi sosyal konularda, bankacılık ve sigorta gibi finansal konularda olmak üzere pek çok sektörde faaliyette bulunmaktadır. Günümüzde ticaretin kolaylaştırılması, ekonomik kalkınma için hayati önem arz etmektedir. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, ticari hayatta meydana gelen değişmelere paralel, mevzuat düzenlemelerine son hızla devam edilmektedir” dedi.

  Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı ile ticari hayatın ihtiyaçları doğrultusunda yeni örnek ana sözleşmeler hazırlandığını kaydeden Yazıcı, “Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi, Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi, Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Tüketim Kooperatifi, Temin Tevzi Kooperatifi, Turizm Geliştirme Kooperatifi, Küçük Sanat Kooperatifi, Yaş Sebze ve Meyve Pazarlama Kooperatifi, Pazarcılar İşletme Kooperatifi, Deniz Yolcu Taşıma Kooperatifi, Deniz Yük Taşıma Kooperatifi, Eğitim Kooperatifi Hizmet Kooperatifi, Çocuk Bakım Hizmetleri Kooperatifi, Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi olmak üzere Onbeş çeşit kooperatif türü ile ilgili Kuruluş ve Ana sözleşme değişikliklerine izni verme yetkisini Bakanlığımız İl Müdürlüklerine devretmiştir. Böylece bu görevler Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Ayrıca Kuruluş ve Ana sözleşme değişikliklerine izni verme yetkisinin Bakanlığımızda olan kooperatif türleri; Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Tarım Satış Kooperatifleri, Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi, Karşılıklı Sigorta Kooperatifi ve Sağlık Hizmetleri Kooperatifi örnek ana sözleşmeleri bulunmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma hedefi doğrultusunda demokratik olarak yönetilen, sorumluluk, eşitlik, adalet, yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlerin kılavuzluk ettiği girişimler olan kooperatif işletme modelinin ülkemizde arzu edilen seviyeye ulaşması için kooperatif bilincini arttırmak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım! 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim