banner4

Venedik Bienali'nde Türkiye'yi temsil edecek İnci Eviner kimdir?

Dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi, bu yıl 11 Mayıs–24 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu'nda, bu yıl sanatçı İnci Eviner'in "Biz, Başka Yerde" başlıklı yapıtı sergilenecek. Peki, İnci Eviner kimdir? İşte detaylar…

Venedik Bienali'nde Türkiye'yi temsil edecek İnci Eviner kimdir?
banner26

Dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Arsenale'de yer alan Türkiye Pavyonu'nda, Türkiye'yi bu yıl sanatçı İnci Eviner temsil edecek. Peki , İnci Eviner kimdir? İşte detaylar…

İNCİ EVİNER KİMDİR?

İnci Eviner 1956 yılında Polatlı'da doğdu. Çocukluğundan itibaren yağlı boya kopyalar ve desenler çizdi, lisede fotoğraf ve karikatür çalışmaya başladı. 1980'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünü bitirdi. 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Doktora yaptı.

İnci Eviner, çizimden yola çıkarak hazırladığı videoların, performatif ve ortaklığa dayanan uygulamaların iç içe girdiği çok katmanlı, geniş bir çalışma alanına sahip. İşleri çoğunlukla arzunun ve felaketin politikası, öznellik ve öznelliğin potansiyeli gibi kavramları ele alarak iktidarın özellikle kadın bedeni üzerindeki işleyişini zengin hayal gücüyle yeniden şekillendiriyor. Sanatçının video teknolojileri ve resim geleneği arasında kurduğu karmaşık ilişkiler farklı bir algılama biçimi öneriyor.

İşlerini dünya çapındaki kişisel ve karma sergilerde sunmuş olan Eviner'in davet edildiği başlıca sergiler arasında Sharjah Bienali (2017), Aichi Trienali (2016), İstanbul Bienali (2013 ve 2005), Selanik Bienali (2013), Asya Sanat Bienali (2013), Busan Bienali (2010), Şanghay Bienali (2008) ve Venedik Bienali (1997) bulunuyor. İşlerinin sergilendiği müzeler arasında ise Drawing Center, Philadelphia Sanat Müzesi, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Massachusetts Güncel Sanat Müzesi, Palais des Beaux-Arts de Lille ve İstanbul Modern yer alıyor.

Sharjah Bienali Ödülü'nün (2017) sahibi Eviner, Headlands Center for the Arts (San Francisco, 2017), Rauschenberg Foundation (Florida, 2017), SAM Art Projects (Paris, 2010), Musée d'art contemporain du Val-de-Marne (Vitry-sur-Seine, 2009), Cité Internationalé des Arts (Paris, 2008) ile International Studio & Curatorial Program'de (New York, 2004-2005) misafir sanatçı programlarına katıldı. Eviner aynı zamanda Kadir Has Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevine devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 16:44

banner79

banner78