banner339
banner274

Para ve Mutluluk Arasındaki İlişki

En mutlu olduğunuz anı düşünün. Bu anınızın parayla bir ilgisi var mı? Ben söyleyeyim, yok! Hepimiz genellikle mutlu anlarımızı konuşurken düğünümüzü, çocuklarımızın doğumunu, mezuniyetini, aileyle geçirdiğimiz bol kahkahalı bir günü, arkadaşlarla tatili sıralayıveriyoruz.

Para ve Mutluluk Arasındaki İlişki
banner401
banner399

Bugün sizler için para ve mutluluk ilişkisini inceledim.

Yüzlerce araştırmanın sonuçlarına göre; 'Para mutluluğu satın alamıyor'. Amerikan üniversiteleri Yale ve Cambridge'in araştırmasına göre ise para mutluluğu satın alabiliyor. Ancak bu tamamen paranızı 'nasıl ve nereye' harcadığınıza bağlı.

HAYAT DEĞERLERİ: Harcamanız değerlerinizle uyumlu mu? Sizin için 'şeyler' mi yoksa 'deneyimler' mi daha önemli? Son model telefon veya en sevdiğiniz arkadaşlarınızla tatil desem? Araştırmalar, bireyleri eşyalardan çok deneyimlerin mutlu ettiğini gösteriyor.

KENDİN OL: Bir şeyi 'Arkadaşım aldı, komşuda var bende neden olmasın?' diyerek almak mutlu etmiyor.

PAYLAŞ: Araştırmalara göre parasını ihtiyacı olanlar için harcayanlar, kendileri için harcayanlardan daha mutlu. Bir elinizle alın, diğeriyle verin.

İŞİNİ SEV: Sevmediği işi yapanlar, ne kadar para kazanırsa kazansın mutlu olmuyor. Sizi manevi anlamda tatmin etmeyen bir işin karşılığı mutsuzluk.

HEDEF KOY: Finansal hedefiniz olsun. Ona ne kadar zamanda, ne kadar biriktirerek ulaşacağınızı planlayın. Motivasyonunuz için kısa vadeli, kolay ulaşılabilir hedeften başlayın. Emin olun devamı gelecek.

BİRİKTİR: Para elinize geçtiği gibi 10 lira, 20 lira 'küçümsemeden' birikime ayırın, sonra kirayı, faturaları ödeyin. Birikiminiz artsın, o arttıkça mutluluğunuz, biriktirme heyecanınız artsın.

KEŞFET: Yaparken yüzünüzü güldüren şeyleri düşünün. Bisiklet kullanmak, örgü örmek, dans etmek… Sizi mutlu eden hobiler için bütçenizde yer açın. Hobiniz yoksa da edinin.

PARAYLA İLİŞKİ

Sorun parada değil, ona bakışta. Parayla olan ilişkinizi gözden geçirin. Hiçbir para konusu çözümsüz değildir, ben hep yanınızdayım.

EN DEĞERLİ ŞEY!

Zamanınız para ile satın alınamayacak kadar değerli. Ailenize, dostlarınıza yaptığınız düzenli ziyaretler, sizi geliriniz 2 kat artmışçasına mutlu ediyor. Bu ziyaretlerin de bütçenizde yeri olsun.

GELİR ARTINCA!

Kolombiya Üniversitesi'nin araştırmasına göre; geliri iki kat artan insanların mutluluğu yüzde 100 değil sadece yüzde 9 artmış.

BİRİKİMİN ADI OLSUN
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 12:48

banner218