banner158

Limitin Kadar Zengin Değilsin

Bana gelen soruların birçoğu kredi kartıyla ilgili. Okuyucularım "Ne yapacağımı bilemiyorum" diyerek çare yollarını arıyor. Gelin bu kart olayının ana sebeplerinden birini çözelim: LİMİT.

Limitin Kadar Zengin Değilsin

NEDİR?

Limit, kredi kart(lar)ınızla bir ayda yapabileceğiniz ödemeler için size tahsis edilen toplam miktar demek.

NE DEĞİLDİR?

Maaşınız 3 bin lirayken kredi kartı limitiniz 15 bin liraysa kendinizi o paranın sahibi gibi hissedebilirsiniz. Limitiniz kadar zengin hissedip harcamalarınızda coşmayın. Kredi kartı limitiniz ile aylık geliriniz arasında dağlar varsa, bu açığı kapatmayı düşünün.

ÇÖZÜM

Limit ne kadar yüksek olursa harcama rahatlığınız da o kadar çok olacak. Kredi kartı harcamanızı disiplin altına almak istiyorsanız ona göre bir limit belirleyin.

REÇETE

Otomatik ödemeler, sigorta taksitleri, elektrik faturası derken, kart ödemeleri ekonomistlerin bile kafasını karıştırıyor… Sabit ödemeleri ve geçen aylardan devam eden taksitleri tek tek yazın. Ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini not edin. ÖRNEK: Bir sonraki ay için kredi kartımla yeni harcama yapmasam dahi; 63 lira cep telefonuna, 47 lira internete, çocuğun bilgisayar taksitine 370 lira, bireysel emeklilik için 200 lira, toplam 680 lira ödeme gelecek. Elinize kartınızı alıp kasaya uzatmadan önce, yapacağınız alışverişlerin bunun üzerine ekleneceğini unutmayın.

MAKSİMUM TOPLAM LİMİT MAAŞINIZIN 4 KATI

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 10:21
banner192