banner158
banner218

İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a 1200 lira ücret şoku!

Avustralya'dan uçakla İstanbul'a gelen Lübnan asıllı Avusturalyalı iş adamı, kendisini İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a götüren turizm firmasına bin 200 lira ulaşım ücreti ödedi. İstanbullu bir şoförün kendisini uyarmasıyla 12 kat fazla ücret ödediğini öğrenen iş adamı, dolandırıldığı iddiasıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne şikayet etti.

İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a 1200 lira ücret şoku!
banner216

Olay, geçtiğimiz hafta salı günü saat 15.00 sıralarında Arnavutköy'deki İstanbul Yeni Havalimanı'nda yaşandı. İddiaya göre, Lübnan asıllı Avustralya vatandaşı iş adamı Ahmet El Tallawi, 17 arkadaşıyla Avustralya'nın Sidney şehrinden uçakla İstanbul'a geldi. Tallawi uçaktan indikten sonra havalimanındaki bir turizm firmasına giderek Aksaray'daki oteline gitmek istediğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre, kesilen faturayı imzalayarak alan Tallawi, kendisi için hazırlanan VIP aracına binerek, otele doğru yola çıktı. Bir süre sonra oteline ulaşan iş adamı yerleştikten sonra ödemelerini kontrol ettiğinde kredi kartından kesilen 310.51 Avustralya doları (1200 lira) görünce neye uğradığını şaşırdı.

Normalin 12 katı ücret alındı

O süre boyunca İstanbul'da işlerini halleden Tallawi ardından arkadaşlarıyla bir araya geldi. Burada turizm firmasına yaptığı 1200 lira ödemeden bahseden Tallawi, şehirde bulunduğu süre boyunca anlaştığı bir şoföre faturayı gösterdi. Türk şoför faturaya bakmasının ardından turistten normalinden 12 kat fazla ücret alındığını gördü.

Turizm firması yetkilileri oralı olmadı

Durumu Tallawi'ye izah eden şoför, taksi ile yolculuğu gerçekleştirdiğinde 100, UBER ile gerçekleştirdiğinde ise 150 lira bir ücret ödendiğini anlattı. Bunun üzerine şoför ile birlikte havalimanındaki firmaya giden Tallawi, yetkililerden faturanın iptalini istedi. Ancak iddiaya göre yetkililer turist ile ilgilenmedikleri gibi durumu da düzeltmedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile TÜRSAB'a şikayet etti

Burada bir şoka uğrayan Tallawi ardından dolandırıldığını düşünerek İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü aradı ve mail atarak şikayette bulundu. Bununla da yetinmeyen iş adamı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne de (TÜRSAB) konuyla ilgili bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 13:00