banner116
banner92

Emekli olmak için gitti, 2004'te öldüğünü öğrendi

Eskişehir'de, elektronik ortamda yaptığı sorgulama sırasında çalıştığı firma tarafından 12 yıl önce, "iş kazası sonucu ölmüş" gösterildiğini öğrenen Ali Sönmez, emekli olabilmek için şimdi yaşadığını ispat etmeye çalışıyor.

Emekli olmak için gitti, 2004'te öldüğünü öğrendi
banner94
banner26

Eskişehir'de inşaatlarda sıva ustası olarak çalışan Ali Sönmez (43), uzun yıllardır çeşitli firmalarda işçi olarak çalıştığını söyledi. Ne zaman emekli olabileceğini öğrenmek için geçen hafta bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi aldığını belirten Sönmez, "Elektronik ortamdan prim gün sayıma baktığımda gözlerime inanamadım. Burada 2004 yılında öldüğüm görünüyor" dedi. 

Sönmez, 2004'te Bilecik'te bir dekorasyon firmasında çalıştığını anlatarak, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında 1 Eylül 2004'te sigorta çıkışım görünüyor. İşten ayrılma nedenim ise 'iş kazası sonucu ölüm' olarak belirtiliyor. O tarihten beri çalışıyorum ancak hiçbir sigortalı gün sayım da kayıtlarda bulunmuyor" diye konuştu. Yaşadığı şokun ardından SGK'ya başvurduğunu bildiren Sönmez, burada dosyasının da incelendiğini ifade etti.

LAKABI 'HAYALET'

Durumunu anlattığı SGK yetkililerinden, iş mahkemesine başvurması gerektiğini öğrendiğini dile getiren Sönmez, şunları kaydetti:

"Bu şekilde emekliliğimin hayal olduğu, mahkeme kararıyla yaşadığımı ispat etmem gerektiği' söylendi. SGK beni bizzat iş mahkemesine yönlendirdi. 'Gerekli işlemleri onlar yapacak' dediler. Ben de en kısa zamanda Eskişehir iş mahkemesine başvuracağım. Şu an kanunen ölüyüm. Ancak yaşadığımı ispat edersem emekli olabileceğim. Bu arada iş kazası sonucu ölüm nedeniyle eşime ödenmesi gereken ücretin de akıbeti belli değil. SGK'dan, bu ücreti eşimin alıp almadığı da soruldu. Bana ve aileme hiçbir ücretin ödenmediğini de bildirdim. Sonra belgelere bakılınca eşim veya yakınlarıma bir ücretin ödenmediği de ortaya çıktı. Artık önce yaşadığımı tespit edip sonra da ne zaman emekli olabileceğimi öğrenmek istiyorum."

Sönmez, durumu öğrenen arkadaşlarının kendisine şaka olarak "hayalet" ismini taktıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 16:16
banner118