• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Yasaklılara iadei itibar

  03.01.2009 09:20
  "12 Eylül'ün Türkiye'ye örttüğü şalın kalkması gerekiyor" diyen Bakan Günay: Hukuki düzenleme yapılacak. Kollarımız, yurtdışına gitmek zorunda kalan sanatçılara açık. İadei itibar vereceğiz..
  Yasaklılara iadei itibar
  Yasaklılara iadei itibar Yasaklılara iadei itibar Yasaklılara iadei itibar

  TRT'nin Kürtçe açılımı ile tarihi bir dönemeç yaşayan Türkiye, 12 Eylül'ün büyük ayıbını da temizlemeye hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sanat ve sanatçıyla büyük barışa hazırlandıklarını belirterek, "12 Eylül'ün üzerimize örttüğü şal kalkacak. Sanatın üzerindeki bütün yasaklar son bulacak. Kollarımız, Şivan Perver de dahil yurtdışına gitmek zorunda kalan sanatçılara açık. İadei itibar yapacağız" dedi. Günay, şu mesajları verdi:
  AĞIR BEDELLER ÖDENDİ: TRT, özgürlük ve demokrasi adına önemli bir adım attı. Geçmişte Türkiye'yi bunu yok etmek isteyen anlayışlar yönetti. Bu anlayışyarın acı sonuçlarını hep beraber gördük. Hakkın iadesi, bir doğrunun teslimi noktasındayız. Çok tartışıldı. Bazı insanlar sadece Kürtçenin anadili olduğundan ya da Kürtçe şarkı, albüm yapabilmekten söz ettiği için ağır bedeller, acılar yaşadı. Şimdi bunları hüzünle hatırlıyoruz. Kürtçe TV, bu manevi bir ödevi yerine getirmede bir adım.

  HAKKIN İADESİ NOKTASINDAYIZ: Bugün, Kürt yazar Mehmed Uzun, sanatçı Ahmet Kaya ve şair Ahmed Arif'i hatırlarken içim acıyor. Bu insanların suçu neydi? Ahmet Kaya Kürtçe şarkı söylemek, albüm yapmak istediğini söyledi. Saldırıya, hakarete uğradı, ülkemizi terk edip gitmek zorunda kaldı. Oysa hiçbirinin ülkemizin birlik ve bütünlüğü konusunda farklı görüşü yoktu. İnsanların analarından doğduğu dili geliştirmek, kullanmak istemesi ayrılıkçılık değildir. Bu insanlar haksızlıklar yaşadı, üzüntüyle anımsıyorum. 'Kürtçe anadilim' diyerek şarkı söyleyenler ağır bedel ödedi. Yapılan haksızlıkları hüzünle anımsıyorum. Artık hakkın iadesi noktasındayız.

  12 EYLÜL ŞALI KALKACAK: 12 Eylül'ün Türkiye'ye örttüğü şalın kalkması gerekiyor. Başımızı kuma görmekten vazgeçmeliyiz. Özgürlükçü ve çoğulcu anlayışla hareket etmek zorundayız. Keşke TRT bu adımı yıllar önce atabilseydi. Geç kalmış işler. Bugün Kürtçe birçok ülkede konuşuluyor. Her darbe bir şeyler götürdü. 12 Eylül'de birçok yasağı getirdi, yasakçı zihniyet hakim oldu. Şimdi bu büyük yanlışlar temizleniyor. Diyarbakır'da tutuklu gençlerin kendi dillerini kullanması bile yasaktı. Ayrılıkçı akıma zemin hazırladı.

  ŞİVAN PERVER'İ DE DAVET EDERİM: Darbelerle birlikte bir çok sanatçı yurtdışına gitti. Bugün dönmek isteyen herkesi davet ederim. Şivan Perver de dahil buna. Bizim kollarımız herkese açık. Kim kimi ürküttüyse özür dilemeli, sorunu düzeltme sözü vermeli. Milenyum çağında kavramlar değişmeli. Teknoloji karşısında yasaklar olmaz. Geçmişteki yaraları saracağız. Perver de dahil iadei itibar gerekiyorsa onu da veririz.

  KARARNAME OLABİLİR: Fikir özgürlüğü üzerindeki yasakları kaldırarak özür dileyebiliriz. Sanat ve sanatçıya yönelik yasakların kalkması için bir hazırlık yaptık. Bu hukuki düzenleme bir kararname de olabilir. Saydığım bütün konuları kapsayacak. 40 yıldır yapılan haksızlıklar ve eksiklikler giderilecek. Sanat dünyasını rahatlatacak bu uygulama ile bugüne kadar yapılan haksızlıklar da giderilecek.

  ŞARKILARI BİRLİKTE SÖYLEMELİYİZ: Türkiye'de hepimiz aynı toprağın üzerinde yaşıyoruz. Birliğimizi simgeleyen bir bayrağımız var. Kürt, Türk, Ermeni, Alevi derin farklı özelliklerimiz var. Ayırımları yok etmeye kalkışmak yanlış bir anlayış. Hangi etnik kökenden olursa olsun kucaklamak için girişim içindeyiz. Bunun karşılığında türkü ve şarkılarını söylemek istiyorlarsa katılırız.

  SABAH

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim