Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle kalkmasıyla birlikte ülkenin dört bir yanından balıkçılar ava çıktı. Tezgahlarda çeşitlilik bir anda çoğaldı. Uzun aradan sonra tezgahların renklendiğini gören deniz mahsulü severler balık pazarlarında büyük yoğunluklar oluşturdu, fiyatlarınsa düşmesi bekleniyor.

İstanbul Karaköy’deki Balıkçılar Çarşısı hareketliliğin yaşandığı yerlerden sadece bir tanesiydi. Hamsinin kilosu 150 TL’den satışa çıkarken, bu sene az olması beklenen palamut ise tanesi 80 TL’den tezgahtaki yerini aldı. Fiyatların bu kadar yüksek olması alıcıyı memnun etmedi. Balıkçılar fiyatların zamanla düşeceğini belirtti.

“HAMSİ 150 TL, ŞU AN İÇİN NORMAL”

Pazardaki balıkları inceleyen Muharrem Pekdoğan isimli vatandaş, “Hamsi 150 TL, diğer balıklar henüz gelmemiş. Zamanla çoğaldıkça bakacağız. Hamsi yiyoruz, başka ne yiyelim. Hamsi çok güzel. En çok tavada kızartmasını severim. 150 TL şu an için normal ama daha da bollaşınca canlı canlı gördüğümüzde alacağız” dedi.

PALAMUT AZ, LÜFER VE ÇİNEKOP REVAÇTA

Pazarın eski balık satıcılarından Savaş Düzenli, “Satışlar şu an ilk güne göre az ama ilerleyen saatlerde çoğalabilir, bekliyoruz. Fiyatlar ilk güne göre biraz yüksek. Balık az geldi, az gelince de biraz yüksek oldu ama bir iki güne kalmaz rölantiye girer. Hamsi 150 TL, uskumrunun kilosu 100 TL. Mezgit var, tekir var, dil var; bunların kilosu 350 TL. Palamudun tanesi 80 TL. Levrek, çupra 80 TL tanesi. Bu sene belki palamut az satacağız ama lüfer ve çinekop ile vatandaşın yüzünü güldürebiliriz” diye konuştu.

HAMSİNİN 100 TL’YE KADAR DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Pazardaki bir başka balık satıcısı Samet Balyemez de “Şükür Allah’a. İlk kez açtığımız için normal ama inşallah yarın biraz daha müşteri potansiyeli olur, balık fiyatları düşer. Şu an ilk sezon olduğu için hamside 150 TL normal. Bir kiloyu iki kişi yese 75 TL. Bugün bir sandviç yesen 100 TL. Ama biz 100 TL’ye kadar düşmesini bekliyoruz. Geçen sene palamut vardı, ondan önceki sene lüfer bol oldu. Geçen sene de lüfer olmadı. Bu sene de hamsi var, palamut daha az gelecek” dedi.

MORALLER YERİNDE

Tezgâhın çeşitliliğini gören müşteri Caner Özen ise mutluluğunu “Balıklar güzel çıktı, moralleri güzel, çok süper. Hoşumuza gidiyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda çeşitler daha da çoğalır. Balık fiyatları şu an normal, ilerleyen zamanlarda biraz daha düşebilir. Şu an daha yeni başlıyor. İnşallah akşamüstü alacağız. Ben hamsi taraftarıyım ama istavrit de iyi. Bakın, istavriti 100 TL yaparız diyor” sözleriyle anlattı.