• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  YARSAV'dan sert açıklama

  24.04.2009 14:26
  "Yaşananlar bebek davasını köpek davasını aştı"
  YARSAVdan sert açıklama
  YARSAV'dan sert açıklama YARSAV'dan sert açıklama YARSAV'dan sert açıklama

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, önyargılara dayandırılmak istenen yargılamalar görüldüğünü, bu duruma sessizliğin gerekçesi olarak “yargı sürecine saygı” kuralının gösterildiğini belirterek, “Kamuoyunda çok bilinen "bebek davası, köpek davası" benzeri ve hatta onları da aşan işlemler de yine bu süreçte medyada önemli boyutta yer bulmaya başlamıştır” dedi. Eminağaoğlu, savcıların sıkıyönetim savcısı gibi değil Cumhuriyet savcısı gibi hareket etmeleri gerektiğini bildirdi.

  Eminağaoğlu yazılı açıklamasında, yargı organlarının, temel hak ve özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün, hukuk düzeninin, dolayısıyla demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti"nin güvencesi olduğunu hatırlattı. Yaşanan günlerde yargı organlarını ilgilendiren süreçlerde insan hakları ihlallerinin, olağanüstü dönemlerdeki boyutlara ulaştığını ve hatta geçtiğini belirten Eminağaoğlu, “Bu durumun en önemli nedeni, "yargıç güvencesinin" günümüzde ortadan kaldırılmış olmasıdır. Yargıç güvencesinin sadece anayasa ve yasalarla değil, uygulamadaki iş ve işlemlerle de etkin olarak geçerliliği sağlanmalı, bu kuralın her düzlemde ve her koşulda varlığı gözetilmelidir” dedi. Ömer Faruk Eminağaoğlu şöyle devam etti:

  “Önce İstanbul"da başlayan sonra Diyarbakır"da devam eden ve "kamuoyunda tepki yaratmamak için dayanılan gerekçelerden hareketle" giderek kurallaşma tehlikesi beliren uygulamalarla, tek bir ilden ülkenin her yeri, tek merkezden hükümete karşı güvencesiz polislerin çalışmaları temelinde soruşturulur olmuş, savcılıklar yetki alanlarının dışında işlemler yapmaya, hatta savcılar kendi yetki alanları dışındaki yerlere giderek ifadeler bile almaya başlamışlardır. Böyle uygulamalar, ancak 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası"nın 13/son maddesi uyarınca sıkıyönetim dönemlerinde görülebilir ki, Ülkemizde sıkıyönetimlerde bile bu gibi uygulamalara tanık olunmamıştır. Savcılar, sıkıyönetim savcıları gibi değil Cumhuriyet savcıları gibi hareket etmeli, aksi durumun mevcut düzende polis devleti uygulamalarını öne çıkaracağı bilinmelidir.”

  “KÖPEK DAVASI BEBEK DAVASI AŞILDI”

  Türkiye Cumhuriyeti"nde soruşturulamayacak kişi ya da soruşturulmayacak olay olamayacağını ve olmaması gerektiğini, her işlemin tabi olduğu hukuk kuralları bulunduğunu, tüm işlemlerin de bu hukuk kuralları gözetilerek yürütülmesi gerektiğini bildiren Ömer Faruk Eminağaoğlu, hukuk devleti varlığının da bunu gerektirdiğini belirtti. Eminağaoğlu, “Ancak giderek soruşturma kapsamındaki kişi veya konuların da dışına çıkılarak, özel yaşam içindeki olgular, sosyal ilişkiler veya konuşmalar, iddianamelere veya soruşturma dosyalarına alınmak ve basına da yansıtılmak suretiyle, kişilerin onurları, saygınlıkları, kişilikleri kamuoyu önünde zedelenip, bu şekilde kamuoyu önündeki kuralsız medya yargılamalarıyla kişilerin saygınlıkları ortadan kaldırılmaya, böylece yaratılan önyargılara dayandırılmak istenen yargılamalara yönelinmiş, bu duruma sessizliğin gerekçesi olarak ise "yargı sürecine saygı" kuralı gösterilir olmuştur. Kamuoyunda çok bilinen "bebek davası, köpek davası" benzeri ve hatta onları da aşan işlemler de yine bu süreçte medyada önemli boyutta yer bulmaya başlamıştır” dedi.

  YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, “hukuk devletinin”, tüm işlemlerini temel hak ve özgürlükleri gözeterek yapan, hukuku adaletin aracı olarak gören, temel hak ve özgürlükleri görmezden gelmeyen, temel hak ve özgürlükleri korumayı amaç edinen devlet olduğunu belirterek, “Saygının esas olduğu yargı süreçlerinde de bu kurallara istisna tanınmaz, tanınamaz. Tüm kişi, kurum veya kuruluşların da hukuk devletinde bu durumu gözetmemesi düşünülemez” dedi. Eminağaoğlu, YARSAV"ın giderek yaygınlaşan ihlallerin ortadan kaldırılması için kararlı faaliyetlerini sürdüreceğini ve hukuk bilinci konusunda kamuoyu duyarlılığı yaratmaya da devam edeceğini kaydetti.

  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim