Ali Rıza Binboğa, 70’lerin ortasında seslendirdiği “Yarınlar Bizim”le kült haline geldi. “Kişiler yaş alabilir ama şarkılar hep gençtir” diyen Binboğa ile 25 yıl ara verdiği müzik hayatını ve şimdi neler yaptığını konuştuk.

Ali Rıza Binboğa, 1975’te Türkiye’nin ilk kez katılacağı Eurovision elemelerinde söylediği “Yarınlar Bizim” şarkısıyla tanındı.

Kayseri’nin Ördekli Köyü’nde doğup büyüyen Binboğa, elektrik yüksek mühendisliğinden şarkıcılığa geçişini şöyle anlatıyor:

“Okula çarıklarla gittiğimiz, çobanlık da yaptığımız bir çocukluktu bizimki. Babam türküler söylerdi, müziğe düşkündü. O zamanlar radyomuz yoktu. Radyosu olan bir yakınımızın duvarının dibine geçer, dinlerdim. Epey türkü ezberlemiştim. İlkokuldan sonra parasız yatılı öğretmen okulu sınavlarına girdim. Seçilen öğrencilerden biri oldum. Orada da müzik yeteneğimi keşfettiler. Ortaokul son sınıfta o zaman konservatuvarla eş değer müzik seminerlerinin Ankara’daki bölümünü kazandım. Orada öğretmeni olmayı amaçladım. Lise 2’de ise Çapa’daki öğretmen okulunu geçtim ve 1968’de İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ni kazandım. O sırada okulda müzik çalışmaları yapıyorduk. 5 yılda da yüksek mühendis olarak mezun oldum. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü 2. şantiye amir yardımcısı olarak çalışmaya başladım. Haliç’ten Büyükdere’ye kadar olan telefon alt yapısında emeğim vardır.”