1971 yılının Nisan ayında ABD'nin başkenti Washington'da yaşayan 13 yaşındaki Carol Spinks, cebindeki 5 dolar parasıyla birlikte oturduğu evin yakınlarında bulunan markete gitmek için evden çıktı.

MARKETE GİTMEK İÇİN ÇIKMIŞTI...

Ablasına televizyon karşısında yiyeceği atıştırmalıklar alması için markete gönderilen küçük kız, burada alışverişini yaptıktan sonra eve doğru yola koyuldu ancak evinden yalnızca 4 sokak uzaklıkta bulunan Carol, bir anda ortadan kayboldu.

Carol'un tek yumurta ikizi olan Carolyn, yaşadıklarını 'korkunç' olarak tanımlarken, ikizinin öldüğünün haberini aldığı gün neredeyse aklını kaybedeceğini belirtti.

Öte yandan, 13 yaşındaki Carol Spinks'in ölümü, yalnızca bir başlangıçtı.

'OTOYOL HAYALETİ'NİN DEHŞETİ YENİ BAŞLIYORDU

Genç kızın ölümünden yaklaşık 2 ay sonra, polise gelen bir çağrıda aynı bölgede bir ceset daha bulunduğu ortaya çıktı. Üçüncü kurban ise bundan yalnızca 9 gün sonra bulundu.

Öldürdüğü kurbanlarının cansız bedenlerini otoyol kenarına atması sebebiyle "Otoyol Hayaleti" ismi verilen seri katil, bundan sonra kurbanlarını daha göze batar şekilde seçmeye başladı.

1971 yılının Temmuz ayında ortadan kaybolan 10 yaşındaki Brenda Faye Crockett, Carol'a benzer bir hikayeye sahipti. Annesi tarafından markete gönderilen Brenda, buradan bir daha geri dönmemişti.

İlk vaka olmuştu! Literatüre giren genç anneden acı haber İlk vaka olmuştu! Literatüre giren genç anneden acı haber

TELEFONLA ARAYIP YERİNİ SÖYLEDİ

Kızının marketten dönmemesi üzerine dışarı çıkan anne, Brenda'yı aramaya başladı. Annesi dışardayken evde birden telefon çalmaya başladı. Arayan Brenda'ydı. Telefona 7 yaşındaki kardeşi Bertha cevap vermişti. Brenda, beyaz bir adamın kendisini kaçırdığını ve şu anda Virginia'da olduğunu söyledi.

YİNE MARKET YOLU, YİNE CANSIZ BEDEN

1971 yılının Ekim ayında ise 12 yaşındaki Nenomoshia Yates, yine diğer kurbanlar gibi market yolundayken ortadan kayboldu ve yalnızca 2 saat sonra cansız bedeni bulundu. Küçük kızın cesedi, bulunduğunda hala sıcaktı.

Otoyol Hayaleti'nin bir sonraki kurbanı ise 6 hafta sonra ortadan kayboldu. 18 yaşındaki Brenda Woodard, okuldan evine döndüğü sırada kayıplara karıştı ve cansız bedeni bir sonraki sabah bulundu. Genç kızın cansız bedeninde bulunan ipucu, ekipleri şoke etti. Katil, cansız bedenin üzerine bir not bırakmıştı.

"YAPABİLİRSENİZ BENİ YAKALADIĞINIZDA..."

Otoyol Hayeleti imzası taşıyan notta şu ifadeler yer alıyordu:

Öte yandan bu notta bulunan yazının Woodard'ın el yazısı olduğu ortaya çıktı ve katilin genç kızı öldürmeden önce zorla yazdırdığı tahmin ediliyordu.

Woodard'ın ölümü ve gizemli not ile birlikte Otoyol Hayaleti belki de yakalanmamak adına adeta yer yüzünden silindi. Aylarca hiçbir cinayet haberi gelmedi.

AİLESİNİ TELEFONDA ARADI

Bu olaydan tam 10 ay sonra polis ekipleri, 17 yaşındaki Diane Williams'ın cesedini buldu. Otoyol Hayaleti, işlediği cinayetin ardından Williams'in ailesini arayarak onlara, "Kızınızı öldürdüm" dedi.

Yerel polis ekiplerinin çıkmaza düşmesi ile birlikte 1974 yılında FBI (Federal Soruşturma Bürosu) olaya el koydu ve şüphelileri sorgulamaya başladı.

ŞÜPHELİLER BİR BİR SORGULANDI

Bunlardan ilki, Robert Askins isimli bir eski mahkumdu. Askins, daha önce bir kadını öldürdüğü için hapis yatmıştı ve evinde birkaç kızın fotoğrafı ile birlikte başka bir suça karışmış bıçak bulunmuştu. Ancak bulunanların hiçbiri Askins'i Otoyol Hayaleti'nin öldürdüğü 6 kurbanla ilişkilendiremedi.

Başka bir şüpheli ise Green Vega Gang isimli bir gruptu. 5 kişiden oluşan bu grup, Otoyol Hayaleti ile aynı dönemde sokaktan kadınları kaçırarak onlara tecavüz ediyorlardı. Ancak Askins gibi bu grubun da cinayetlerle bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.

51 YILLIK GİZEM SÜRÜYOR

Yıllar ilerledikçe Otoyol Hayaleti dosyası açık kaldı ancak hiçbir sonuca varılamadı. 2009 yılında, Başkent polisi, dosyanın evraklarını kaybettiklerini itiraf etti. Olay yerlerinden alınan Otoyol Hayaleti'nin DNA'sının da aralarında bulunduğu tüm ipuçları kaybolmuştu.

ABD'nin başkenti Washington D.C.'nin tarihte bilinen ilk seri katili olan 'Otoyol Hayaleti' tüm gizemini koruyor. Kurbanlarını genç siyahi kızlardan seçen seri katilin üzerine konulan 150 bin dolarlık ödül ise hala alınamadı.

DHA