• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Yargıyla AKP arasında gerilim

  06.02.2008 09:44
  Türban nedeniyle AKP aleyhine açıklamalar yapan yargıdan bu defa da Yargıtay Yasası’ndaki değişikliğe tepki geldi.
  Yargıyla AKP arasında gerilim
  Yargıyla AKP arasında gerilim Yargıyla AKP arasında gerilim Yargıyla AKP arasında gerilim

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, tasarının bölge adliye mahkemeleri faaliyete geçmeden TBMM"de görüşülmeye başlamasının “yargıya ve ülkeye zarar vereceğini” bildirdi. Eminağaoğlu, tasarıyla Yargıtay"ın siyasi müdahalelere açık hale getirildiğini ve yüksek mahkeme kimliğini zedelediğini belirterek Anayasa"ya açıkça aykırı olduğunu savunduğu tasarının görüşülmesinin 2010"a kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi.
  Eminağaoğlu, TBMM Adalet Komisyonu gündemine alınan “Yargıtay Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
  Geçen dönem de TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen ancak genel seçim nedeniyle hükümsüz olan “Yargıtay Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı”nın, alel acele görüşülmesini “anlamlı” bulduklarını belirten Eminağaoğlu, şunları kaydetti: “Tasarıya hükümet tarafından eklenen hükümlerle Yargıtay, siyasi müdahalelere açık hale getirilmektedir... Tasarı, Yargıtay"ın yüksek mahkeme kimliğini zedelemektedir ve Anayasaya da açıkça aykırıdır.
  Açıklamada Yargıtay üyelik seçimlerinin yaklaşık beş yıl süreyle durdurularak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu iradesi ve Anayasal yetkisine müdahale edildiği de belirtildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim