• BIST 105.964
 • Altın 162,960
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364

  Yargıtay'dan sert tepki

  17.01.2008 20:39
  Yargıtay başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya: Türban serbestliği laik üniter yapıya aykırı bir faaliyet alanı yaratır. Yazılı bir açıklama yapan Başsavcı, Böyle bir serbestliğin dini ve bölücü örgütler tarafından rahatlıkla kullanılacağını, eğitim kurumları
  Yargıtaydan sert tepki
  Yargıtay'dan sert tepki Yargıtay'dan sert tepki Yargıtay'dan sert tepki

  Yargıtay başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya: Türban serbestliği laik üniter yapıya aykırı bir faaliyet alanı yaratır. Yazılı bir açıklama yapan Başsavcı, Böyle bir serbestliğin dini ve bölücü örgütler tarafından rahatlıkla kullanılacağını, eğitim kurumlarını gruplara ve kamplara ayıracağını vurguladı.


  Başsavcı Yalçınkaya, siyasi partilerin kutsal sayılan şeyleri istismar etmemesi gerektiğine dikkat çekerek siyasi partiler yönünden bir siyasi partinin nasıl davranıp davranmayacağı konusunda kırmızı çizgiler çizdi. Yalçınkaya, "Demokrasinin bir veya birçok kuralına uymayan veya cumhuriyetin temel ilkelerinden olan laik ve üniter yapıyı, demokrasiyi yok etmeyi amaçlayan ve de demokrasinin tanıdığı hak ve özgürlükleri yasa dışı yorumlarla tarif ederek oluşturulan siyasi projeleri öne süremeyecekleri, bu nitelikteki beyan ve eylemlerin gerek iç hukuk gerekse de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi korumasından yararlanamayacağı gözetilmelidir.” dedi

  AKP'DEN AÇIKLAMAYA SERT TEPKİ

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya"nın türbanla ilgili yaptığı sert uyarılara AKP"den de aynı sertlikte yanıt geldi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya"nın, “Türban” tartışmalarına ilişkin açıklamalarını “Fikir ve düşünce özgürlüğünün yok edilmesi” şeklinde değerlendirdi.

  Elitaş, “Siyasi partilerin hazırlık çalışmaları bile başlamadan, yapılan bu açıklamayı olumlu bulmuyorum. Sayın Başbakan yurt dışından döndükten sonra bir çağrıda bulundu, bu çağrıya bir siyasi partimizden de cevap gelmiştir. Daha hazırlık aşamasında bile olmayan bir düşünce var ortada. Somut çizgileri bile ortaya çıkmadan bu şekilde bir açıklamada bulunulması, düşünce ve fikir özgürlüğü daha doğmadan yok edilmesidir” dedi.

  Hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim