Terim'in avukatları: Fatih Terim Fonu diye bir tespit yok Terim'in avukatları: Fatih Terim Fonu diye bir tespit yok

Son dönemlerde Arap turistlere yönelik artmaya başlayan saldırıların bir yenisi de Trabzon'da yaşandı. Polis ekipleri, iki Arap turist arasındaki tartışmayı yatıştırmak isterken yanlarına yaklaşan bir kişi turistlerden birini yumrukladı. Kuveytli olduğu açıklanan turist hastanelik oldu. Gözaltına alınan saldırgan tutuklandı.

Yaşanan saldırı olayı ise Körfez basınında geniş yankı buldu. Yeni Şafak'ın haberine birçok ülkeden Arap kökenli kişiler, benzer olaylar yaşadıklarını öne sürerek sosyal medya üzerinden 'Türkiye'ye turizm seyahatlerinin durdurulması' çağrılarında bulundu.

Yapılan çağrılar karşılık buldu, Arap turistler Karadeniz'i terk etti: Turizmciler dertli

KARADENİZ'İN UĞRAK NOKTALARI BOŞ KALDI

Yapılan çağrılar ise etkisini gösterdi. Arap turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Karadeniz'in uğrak noktaları boş kaldı. Yaz aylarında sıcaktan bunalan vatandaşların ilk tercihi olan Ayder Yaylası'nın eski günlerinden eser kalmadı.

Daha önce arabaları park edecek yer bulamadıklarını belirten Çalık, şunları söyledi:

"Bir ay önce Ayasofya Camii, Uzungöl, Ayder Yaylası tıklım tıklımdı. Eylül ayının girmesi okulların Körfez ülkelerinde açılması nedeniyle işlerimiz onda bir oranında düştü.  Şu anda böyle bir şey yok, şu anda buralara sayılı kişiler geliyor. Arabamla şu an 3 kişi getirdim. Gelenler ağırlıklı olarak Suudi Arabistanlı turistler oluşturuyor. Bu sene geçen seneye göre daha durgun geçti. Artık Arap turistler diğer ülkeleri daha cazip görmeye başladı. Örneğin Bosna bizim iklime benzediği için oraları da görmek istiyorlar. Seneye yine gelecekler ama bu gelişler zamanla azalacak diye düşünüyorum." 

Yapılan çağrılar karşılık buldu, Arap turistler Karadeniz'i terk etti: Turizmciler dertli

Turizmci Arif Akyazı da sezonun bu sene erken bittiğini ifade ederek "Yedi yıldır turizmle uğraşıyorum. Daha önce burası tur aracından geçilmezdi 250-300 araç gelirdi şimdi ise 15 aracı geçmiyor. Şu an gelenler yerli turistler eski şatafatlı günler bitti" ifadelerini kullandı.