Teknolojinin gelişmesi genelde insanların gündelik hayatlarına dokunan bir şeydir. Çoğu zaman, daha konforlu bir yaşam sürmemizi veya gündelik işlerimize ayırdığımız zamanın azalmasını sağlayan bu gelişmeler, aslında insanlık namına oldukça güzel şeyler. Ancak maalesef bütün insanlar iyi niyetli olmadıkları için, siber korsan olarak tabir edilen ve teknolojik cihazlarda bulunan açıklardan yararlanan kişilerin ortaya çıkması da çok uzun sürmedi. Siber korsanların anlamsız bir şekilde insanların rahatlarını kaçırdıkları son olaysa, Rusya’da yaşandı.

Yandex tarafından geliştirilen ve vatandaşların taksilere daha hızlı erişmesini amaçlayan Yandex.Taxi hizmeti, kimliği tespit edilemeyen siber korsan veya korsanlarca hacklendi. Moskova’nın en işlek bölgesine çağrılan onlarca taksi aynı anda bölgeye giriş yapıp müşterilerini beklemeye başlayınca, trafik bir anda felç oldu.

Durumun anlaşılması üzerine bölgeden ayrılmaya çalışan taksiler ikinci bir sıkışıklığa daha sebebiyet verince, bölgedeki sürücüler 40 dakikadan fazla kontak kapatmak zorunda kaldı.

Öte yandan yaşanan bu gelişme üzerine derhal bir açıklama yapan Yandex, siber korsanların kimliklerinin tespit edilebilmesi için gerekli çalışmalara başlanıldığını ve bu kişiler bulunduklarında haklarında tazminat davası açılacağını duyurdu.

Ayrıca söz konusu hacklenmeye ilişkin de bilgi veren şirket, bu tür bir durumun tekrar yaşanmaması için gerekli algoritmaların geliştirildiğini ve sistemin şu an her zaman olduğundan daha güvenli olduğunu açıkladı.