Yağmur genelde suyun en zararsız hali olarak bilinir. Ancak Stokholm Üniversitesi'ndeki araştırmacılar şok bir doneye ulaştı. Üzerimize ne yağıyor? Uzmanlar Hurriyet.com.tr için yorumladı

KKTC'de askeri bölgeyi fotoğraflayan Rum vatandaşa 1 ay hapis cezası KKTC'de askeri bölgeyi fotoğraflayan Rum vatandaşa 1 ay hapis cezası
‘Perfloroalkiller’ ve ‘polifloroalkiller’ maddelerinin kısaltması olan ‘PFAS’, 1940'lardan beri var olan insan yapımı binlerce kimyasaldan oluşan bir sınıf. Ayrıca ‘sonsuz kimyasallar’ olarak biliniyorlar. Adlarının sonsuza kadar olmasının altında yatan neden ise bu kimyasalların asla parçalanıp yok olmamaları. 

PFAS'ın su geçirmez giysilerde, teflon tavalarda, fastfood kutuları ve kâğıtlarında, kek kalıplarında, leke tutmayan cephe boyalarında, böcek ilaçlarında, yanmaz yapışmaz mutfak ekipmanlarında ve yangın önleyicileri gibi pek çok üründe bulunduğu biliniyor.

Yapılan pek çok araştırmaya göre bu kimyasala maruz kalınca böbrek kanseri ve prostat kanseri olma riski artıyor. Ayrıca kolesterol seviyesini de artırıyor ve karaciğerde sorunlar yaratıp bağışıklık sistemini çökertebiliyor.