• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Yabancıya mülk satışı sevindirdi

  16.05.2011 17:38
  Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun Anayasa Mahkemesi’nin yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine vize verdiğini belirtirken, emlakçılar olarak verilen karardan memnun olduklarını söyledi.
  Yabancıya mülk satışı sevindirdi
  Yabancıya mülk satışı sevindirdi Yabancıya mülk satışı sevindirdi Yabancıya mülk satışı sevindirdi


  Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun yaptığı açıklamada yabancıya mülk satışının tüm emlak sektörünü yakından ilgilendiren bir konu olduğunu ve Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararın, emlakçılar tarafından sevinçle karşılandığını söyledi. Coşkun verilen kararı şöyle değerlendirdi: “Anayasa Mahkemesi, CHP'nin açtığı davada, yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine bu kez vize verdi. Yabancılara, ilçe bazında imarlı alanın yüzde 10'una kadar mülk satışı yapılabilecek. 5782 sayılı yasa, 15 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Daha önce iptal edilen yasanın yerine çıkartılan bu yasa da iptal istemiyle Yüksek Mahkemeye taşınmıştı. Yüksek Mahkeme, bu konuyu önceki gün esastan karara bağladı. 35. maddedeki, yabancı uyruklu gerçek kişilere, ilçe bazında imar planına dahil alanların yüzde 10'una kadar gayrimenkul edinebilme hakkı tanınması anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. 36. maddedeki, Türkiye'de kurulan tüzel kişiliğe sahip yabancı şirketlere faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyet edinmelerine izin verilmesine ilişkin düzenleme de anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. Yabancıların Türkiye'de sahip oldukları tüzel kişiliğe sahip şirketler "faaliyet konularını yürütmek üzere" taşınmaz edinebilecekler ve başka bir yabancı şirkete tüm haklarını devredebilecekler. Yüksek Mahkeme, geçici üçüncü maddedeki düzenlemeyi ise anayasaya aykırı buldu ve iptal etti. İptal edilen maddeye göre, ilçe bazında miktarlar belirlenene kadar yabancılar mülk edinemeyecekler. Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma taleplerini de reddetti. Yabancı uyruklu gerçek kişiler merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde onuna kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilir. Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin altyapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak, bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkilidir. Yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilir ve kullanabilir. Didim Emlak Müşavirleri Derneği olarak bu müjdeli haberi sevinçle karşılıyor, Ülkemiz ve Didim için hayırlı olmasını temenni ediyor, bol kazançlı bir sezon olmasını diliyoruz”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim