X, bir güncellemede kapılarını her kesimden siyasi reklamcıya bir kez daha açacağını söyledi.

Twitter siyasi reklamları ilk kez 2019'da yasakladı ve o zamanın CEO'su Jack Dorsey "siyasi mesaj erişiminin satın alınması değil kazanılması gerektiğini" söyledi. Bu yılın başlarında, şirketin "önemli konular etrafında halka açık konuşmanın" önemini öne sürerek "sebep temelli" reklamlara yönelik kısıtlamaları hafifletmesiyle bu durum değişmeye başladı.

WhatsApp, 16 akıllı telefon modelinde artık çalışmayacak WhatsApp, 16 akıllı telefon modelinde artık çalışmayacak

Şimdi, şirketin kurallarına uyduğu sürece X'te yasaklanabilecek herhangi bir siyasi reklamın olup olmadığı belli değil. X'in henüz siyasi reklam kurallarının ana hatlarını çizen destek sayfalarını güncellememiş olmasına rağmen, bir blog yazısında "en zararlı içerik türleriyle mücadele etmek arasında doğru dengeyi kurduğumuzdan emin olmak için sivil dürüstlük politikasını güncellediğini" belirtti.

Politika değişikliklerinin yaklaşan ABD 2024 seçimleri üzerinde önemli etkileri olabilir. X ayrıca, "manipülasyonla mücadeleye, gerçek olmayan hesapları ortaya çıkarmaya ve ortaya çıkan tehditlere karşı platformu yakından izlemeye odaklanmak" için güvenlik ve seçim politikalarını denetleyecek ekiplerini görevlendirme sürecinde olduğunu söyledi.

Siyasi reklamlara açılmak, Elon Musk'un geçen yıl devralınmasından bu yana %50 düşen X'in reklam işi için de büyük bir nimet olabilir. Her ne kadar geleneksel reklamcılar platformdan giderek daha fazla uzak dursa da, siyasi kampanyaların büyük bir seçim öncesinde uzak durması daha zor olabilir.