Kar tatili için tarih belli oldu! Okullar bu tarihte kapanabilir! Kar tatili için tarih belli oldu! Okullar bu tarihte kapanabilir!
Wikipedia halen oldukça önemli bir bilgi kaynağı konumunda. Ancak sosyal medyanın yaygınlaşması sayesinde, bu platformun popülaritesinin geçtiğimiz yıllara göre azaldığını söylemek de mümkün. Nitekim bir ara herkesin dilinde Wikipedia vardı. Hatta şimdilerde yapay zeka ChatGPT için konuşulan hemen hemen her şey bir zamanlar Wikipedia için söyleniyordu. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen, ünlü ansiklopedi hala her yıl milyarlarca ziyaret alıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 2022 yılının en çok ziyaret edilen Wikipedia makalaesi ise Kleopatra sayfası oldu. Bu ilk bakışta oldukça garip bir istatistik. Nitekim Kleopatra her ne kadar her zaman güzelliğin ve ihtirasın sembolü olduğu için adından bahsettiren biri olsa da 2022 yılında onu özel kılacak ve tüm ilgiyi üzerine çekecek herhangi bir gelişme olmadı.

Üstelik 2022 yılında tüm dünyayı sarsan çok daha önemli olaylar oldu. Öyleyse toplam 55 milyon 882 bin defa ziyaret edilen bu sayfanın cazibesi neydi?

Bu sorunun yanıtını merak eden bir internet gazetecisi, günler süren araştırmaların sonucunda oldukça ilginç bir yanıta ulaştı. Buna göre bir internet fenomeni tarafından Google Asistan’ın neler yapabileceğini göstermek için Google Asistan’a “Kleopatrayı Wikipedia’da Göster deyin, bakın neler olacak” dediğini fark etti. Tabi sayısı milyonları bulan pek çok kişi de yıl içerisinde bu komutu yerine getirdi ve Kleopatra sayfası da bu sayede aslında hiç merak edilmemesine rağmen milyonlarca defa ziyaret edilmiş oldu.