Dünyanın her noktasında milyarlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, şimdi yeni özelliğiyle gündeme geldi. Her geçen gün yeni özellikler sunan platform, günden güne farklı işlevsel yönleri ortaya çıkarıyor. Bu özelliği de kullanıcılara daha kolaylık ve gizlilik sağlaması yönünde. Sosyal medya hesabından yapılan resmi açıklamaya göre WhatsApp’ta sohbete kilit koyma özelliği gelecek. İşte bu özellikle ilgili ayrıntılar...

Meta, gizlilik ve güvenliğe önem veren bir teknoloji şirketi olarak biliniyor. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp için sohbete girerken yüz tanıma ve parmak izi tarayıcıları şifre olarak kullanmıştı. Bu şifreleme ile gizlenen ya da geçmişteki bir mesaja başkası erişemiyor. Artık, bu şifreleme daha üst boyuta taşınacak. Kullanıcılar artık, kendileri oluşturdukları şifre sayesinde sohbetlerini gizleyebilecekler. Yani, başkaları bu mesajlara hiçbir şekilde erişemeyecek.

Sohbeti kilitlemek için oluşturulacak şifre rakam, harf, özel karakter ve emojilerden oluşacak. Belirlenen kod arama kutusuna yazıldığında sohbet kilitlenebilecek. Bu özellik şimdiden bazı ülkelerde kullanılmaya başladı. Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları da artık bu özellikten yararlanabiliyor. Hatta sohbete uzun bir şekilde dokunulduğunda ‘Sohbeti Kilitle’ özelliği çıkıyor. Bu özelliği şifre ve yüz tanıma yoluyla etkinleştirmek mümkün.

AYM’den Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine iptal kararları AYM’den Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine iptal kararları

Sohbet Kilidi özelliği, şu anda birçok kullanıcının cihazında görülmeyebilir. Zira bu özellik yeni kullanıma sunulmuştur. Kullanıcılar ilerleyen zamanlarda bu özelliğe tam olarak erişim sağlayabileceklerdir. Eğer Sohbet Kilidi özelliği uygulamada görünmüyorsa sorunu çözmek için uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

WhatsApp’in yeni özelliği olan Sohbeti Kilitleme özelliği, bazı kullanıcılar tarafından tepki çekti. Özellikle de ikili ilişkilerde tartışma konusu olabilecek bu özellik bazı kişiler tarafından eleştirildi. Zira kullanıcılar bu özelliği, görünmesini ve erişilmesini istemediği sohbetler için kullanıyor.