• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  'W, X, Q' eklenecek mi?

  09.11.2008 12:52
  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bir partinin W, Q, X harflerinin Türk alfabesine girmesini talep etmesini skandal olarak nitelendirerek, “Türkiye hassas bir dönemden geçiyor. Terör ocaklar yakmaya, bölücü odaklar faaliyetlerini yoğunlaştırmay
  W, X, Q eklenecek mi?
  'W, X, Q' eklenecek mi? 'W, X, Q' eklenecek mi? 'W, X, Q' eklenecek mi?


  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TBMM çatısı “akıllara durgunluk” veren diyalogların yaşandığını söyleyerek, “Adı terörle özdeşleşen, terörü desteklediği alenen bilinen bir parti büyük bir cüretle W, Q, X harflerinin alfabeye girmesini talep etmekte, başında "Milli" kelimesi bulunan Bakanlığın Sayın Bakanı da "Benim harflere karşı alerjim yok. W"da olur, Q"da olur, hepsi olur" diyebilmektedir” dedi. Türk alfabesinin, latin harfleri temel alınarak, 1 Kasım 1928 gün ve 1353 sayılı yasayla tespit ve kabul edildiğini anımsatan Koncuk, “Dolayısıyla Ulu Önder Atatürk"ün benimsediği Türk alfabesi 29 harftir. Bu harflere W, Q, X harflerinin eklenmesinin teklif bile edilmesi büyük bir skandaldır, yasaya aykırıdır. Türkiye hassas bir dönemden geçiyor. Terör ocaklar yakmaya, bölücü odaklar faaliyetlerini yoğunlaştırmaya devam ediyor. Ana dilde eğitim için büyük bir seferberlik yürütülüyor. Paçavraları bayrak olarak benimseyenlerin, terörist başına her fırsatta methiye düzenlerin, üniter yapıya zarar vermek için fırsat kollayanların cirit attığı bir dönemde alfabeye bu üç harfin eklenmesi talebini "masumane" olarak nitelendirmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

  -“BU HARFLERİN TÜRK ALFABESİNE GİRMESİ FARKLI AMAÇLARA HİZMET EDENLERİ SEVİNDİRİR”-
  Söz konusu talebin teröre destek veren bir partiden geldiğini ifade eden Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik"in söz konusu talebe “alerjim yok” diyerek yanıtlamasının ise konuyu önemsemediğini gösterdiğini savundu. Koncuk, durumun önemsenmeyecek bir konu olmadığını söyleyerek, eğitim camiası olarak Bakan Çelik"ten, öneriye karşı net bir tavır göstermesini ve Türk alfabesinin 29 harf olduğunu, bunun değiştirilemeyeceğini söylemesini beklediklerini kaydetti. Koncuk, “Herkesin bilmesi gerekir ki, bu harflerin Türk alfabesine girmesi ve ders kitaplarında yer alması Türk halkını değil, farklı amaçlara hizmet edenleri ve onların uşaklığını yapanları memnun edecektir. Bu ihanete kimse doğrudan ya da dolaylı ortak olmamalıdır” dedi.
  ANKA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim