• BIST 109.200
 • Altın 153,755
 • Dolar 3,8233
 • Euro 4,5095

  Veterinerler Vali'yi ziyaret etti

  29.04.2008 16:55
  Dünya Veteriner Hekimler günü etkinlikleri dolayısıyla, Aydın Veteriner Hekimleri Odası yönetimi Vali Mustafa Malay'ı ziyaret etti.
  Veterinerler Valiyi ziyaret etti
  Veterinerler Vali'yi ziyaret etti Veterinerler Vali'yi ziyaret etti Veterinerler Vali'yi ziyaret etti

  Aydın Valisi Mustafa Malay, "Dünya Veteriner Hekimleri Günü" nedeniyle Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu ile birlikte yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Aydın'ın hayvancılıkta Türkiye'de öncü illerden olduğunu ve şu anda mevcut büyükbaş hayvan varlığının yüzde 80'nin kültür ırkından oluştuğunu belirten Vali Mustafa Malay "Aydın hayvancılıkta elde ettiği bu başarıyı veteriner hekimlerimize borçludur" dedi.
  Her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününün Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlandığını belirten Aydın veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, yönetim kurulu üyeleri Alp Tombuloğlu, Talip Çetinkaya ve Selami Serin ile birlikte Vali Mustafa Malay'ı makamında ziyaret ederek düzenledikleri geceye davet ettiler.
  Tarım memleketi Aydın'da tarımın en önemli bölümünü hayvancılığın oluşturduğunu ve dünyada da her geçen gün hayvancılığın geliştiğini ifade eden Aydın Valisi Mustafa Malay, Türkiye'de hayvancılığa daha da ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Eskiden 'kara sığır' adı verilen ırklarla hayvancılığın yapılmaya çalışıldığını ifade eden vali Mustafa Malay "Kültür ırkının geliştirilmesiyle birlikte hayvancılık gerçekten çağa ayak uydurdu. Türk veterinerlerinin de yoğun gayretleri ile halkımız bilinçlendi. Yeni oluşturulan ırklar sayesinde şu anda süt verimi hayvan başına yaklaşık 10 kat arttı. Şu anda il genelindeki mevcut hayvanların yüzde 80'nin kültür ırkı oluşturmaktadır. Ayrıca önümüzdeki günlerde bir firma tarafından ilimizde 17 bin başlık bir hayvan işletmesi kuracak. Bu da ilin ekonomisine geliştirecektir" dedi.
  Aydın'ın hayvancılık konusunda Türkiye'ye ve dünyanın pek çok ülkesine örnek olduğunu belirten Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, dünyada ilk suni tohumlamanın Rusya'da 1960 yılında gerçekleştiğini, aynı yıl Türkiye'de ilk olarak Aydın'da da suni tohumlama çalışmalarına başlandığını belirtti. Yaklaşık 48 yıllık bir çalışmanın ardından Aydın'da ovadaki işletmelerden dağ köylerindeki yaylarda otlayan hayvanlara kadar tüm hayvanlara suni tohumlama gerçekleştirildiğini söyledi. Avrupa tarımının 3'te 2'sini hayvancılığın oluşturduğunu kaydeden Uçmaklıoğlu Türkiye'de bu oranın ancak yüzde 30'larda olduğunu kaydetti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim