• BIST 109.286
 • Altın 152,987
 • Dolar 3,8307
 • Euro 4,4999

  Vesayetsiz yeni anayasa

  12.05.2011 06:40
  SDE’nin 6 ay süren çalışması sonucu hazırlanan Anayasa teklifini Prof. Aktay açıkladı: İdeoloji yer almamalı, vatandaşlık tanımı ırka dayanmamalı, anadilde eğitim olmalı...
  Vesayetsiz yeni anayasa
  Vesayetsiz yeni anayasa Vesayetsiz yeni anayasa Vesayetsiz yeni anayasa

   

   
   
   
  STRATEJİK Düşünce Enstitüsü (SDE), hiçbir kırmızı çizgisi olmayan, değiştirilemez maddesi bulunmayan, ordusu Türkiye Silahlı Kuvvetleri olarak tanımlanan, anadilde eğitim hakkı ve vicdani ret hakkı olan bir anayasa önerisinde bulundu. SDE’nin önerdiği anayasa değişikliğinde egemenlik “millet”ten alınarak “halka” verilirken, dini ve etnik gruplar için “tam demokrasi” talebi yer aldı. SDE’nin 6 ay boyunca toplumun farklı kesimlerinin temsilcilerinden 150 kişi ile yaptığı 6 ayrı tematik toplantı sonucunda hazırladığı anayasa teklifi, dün basın toplantısı ile kamuoyuna sunuldu.
   
  Yeni bir sosyal barış mukavelesi
   
  SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay basın toplantısında yeni TBMM tarafından yapılması planlanan anayasanın “insan onuruna dayanan, vesayetsiz, tam demokratik, hukukun üstünlüğünü tesis eden, çoğulculuğu esas alan özgürlükçü” olmasını istedi. SDE İhtisas Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sacit Adalı da Türkiye’de yeni bir sosyal barış mukavelesi yapılması gerektiğini belirterek Türkiye’de 30 yıldır bir iç mücadele yaşandığına işaret etti. Adalı, “Olan bitenden ders alma zamanı. Çok büyük bedeller ödendi, barış zedelendi. Şimdi bunun revizyonu aşamasındayız” dedi. Prof. Dr. Doğu Ergil de anayasanın özgür olması halinde doğuracağı yasaların da özgürlükçü ve katılımcı olacağını söyledi. Ergil, “Anayasanın üzerinde bir otorite var; devlet. Bizim siyasi kültürümüz devleti baba olarak görür. Bu nedenle anayasanın doğuracağı çocukları (yasaları) devlet belirliyor. Biz baba olmasın, çocukları ana belirlesin istiyoruz” dedi.
   
  Türkiye Silahlı Kuvvetleri
   
  Yenİ anayasanın, devlet iktidarı karşısında insan haklarını güvence altına alması gerektiği belirtilen taslakta, önceliğin birey ve onun özgürlüğüne verilmesi istendi. Ordunun adının Türkiye Silahlı Kuvvetleri olması önerilirken, “TSK’yı vesayet tartışmalarının dışına çıkaracak düzenlemelere yer vermelidir. Bu çerçevede Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmalıdır” dendi. Bireylerin dini inanç ve pratiklerini özgürce yapmasının önemine değinildi ve inanmayanların haklarının da korunması gerektiği ifade edildi. Taslaktaki bazı öneriler özetle şöyle:
   
  Vatandaşlık tanımı etnik olmamalı
   
  8Herkes, insan onurundan kaynaklanan, kişiliğine bağlı, vazgeçilmez ve devredilmez hak ve özgürlüklere sahiptir.
   
  8 Herkesin hak ve özgürlüğünün sınırı, başkalarının hak ve özgürlükleridir.
   
   8Anayasa hükümlerinden hiçbiri devlete, insan haklarını yok etme veya bu anayasada belirtilen ölçülerden daha fazla sınırlandırma yetkisi vermez.
   
   8TC vatandaşlığı, devletle bireyler arasındaki hukuki bağı ifade eder. Vatandaşlık tanımı etnik temele dayanmamalıdır.
   
  8Vatandaşlar arasında etnik köken, dil, din, mezhep, cinsiyet, ideolojik düşünce ve benzeri hiç bir ayırım gözetilemez.
   
  8Herkes, kendi dini ve inancı doğrultusunda eğitim alma ve verme, eğitim kurumları oluşturma ve müfredatını belirleme hakkına sahiptir.
   
  8Vicdani ret vatandaşlar için haktır. Kimse, dini ve felsefi inanç ve tercihlerine aykırı kamu hizmetlerine zorlanamaz.
   
  8İfade özgürlüğü güvence altına alınmalıdır. İfade özgürlüğü şiddete çağrı, ırkçı, kin ve nefret söylemi, hakaret, özel yaşamı ihlal nedenleri dışında serbest olmalı.
   
  8Yargı bağımsızlığının tesisi için öncelikle devletin ideolojik tarafsızlığının sağlanması gerekir.
   
  İdeolojik ifadeler yer almamalı
   
  8Askeri bürokrasinin siyasi sistemdeki ağırlığının sonucu olarak, Anayasaya dâhil edilen Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kaldırılması gerekir.
   
  8Vesayetçi kurumlara yer verilmemeli. 
   
  8Milli Güvenlik Kurulu anayasal kurum olmaktan çıkarılmalı, çalışmalarında siyasi iktidar tek belirleyici olmalıdır. Genelkurmay Başkanı dışında asker üyeye yer verilmemelidir. Dış savunma haricindeki tüm güvenlik birimleri İçişleri Bakanlığı’na bağlanmalıdır.
   
  8Devrim Kanunları olarak nitelendirilen düzenlemelere yeni anayasada yer verilmemeli. Anayasada Atatürkçülük, Atatürk milliyetçiliği ve Atatürk İlke ve İnkılapları gibi ideolojik ifadelere yer verilmemelidir.
   
  8Tam demokrasinin kurumsallaşması açısından idari yapıda merkeziyetçiliği azaltacak ve yerel yönetimleri güçlendirecek anayasal ilkelere yer verilmelidir. 
   
  8Siyasi parti kapatma sürekli başvurulan bir yöntem olmaktan çıkarılmalı, parti kapatma mümkünse kaldırılmalı ya da en azından zorlaştırılmalıdır.
   
  8Herkes kültürel, bilimsel, dini ve sanatsal faaliyetlerinde anadilini kullanma, anadilinde eğitim, öğrenim ve kamu hizmeti görme hakkına sahiptir. Resmi dilin öğrenilmesi ve öğretilmesi, bu hakkın kullanımına engel değildir. 
   
   
  star
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim