Milyonlarca ev sahibini kira gelirleri mercek altına alındı. Beyanname vermesi süresi için geri sayım başladı. Kira gelir vergisinin beyanname verme süresi 31 Mart 2024 tarihinde sona eriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4.5 milyon konutun analiz edildiğini, kiralık olarak kullanıldığı tespit edilen adreslerde fiili tespitler yapılacağını söylemişti. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından ev sahibi ve kiracıyı uyardı.

Vergi uzmanı açıkladı: Her ay 3 bin TL ödeyebilirsiniz! Ev sahibi ve kiracılar dikkat! - Resim : 1

Dolar artacak mı? Döviz kurlarında beklentiler neler? İşte 13 Nisan güncel Dolar, Euro ve Sterlin fiyatları... Dolar artacak mı? Döviz kurlarında beklentiler neler? İşte 13 Nisan güncel Dolar, Euro ve Sterlin fiyatları...

"Aylık 500 lira ve üzerinde konut kiranızı bankadan/PTT’den yatırma zorunluluğunuz var." diyen Vergi Uzmanı Ozan Bingöl ev sahibi ve kiracıyı uyardı.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl "Bankadan yatmaz ise hem size hem ev sahibine ayrı ayrı her ay için uygulanacak ceza 3.000 lira." dedi.

Gelir İdaresi'nin 2024 yılı rehberinde konu ile alakalı şöyle bir açıklama mevcut;

"Banka ve benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden, bu belgeler tevsik edici belge olarak kabul edilecektir. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da bu kapsamdadır. Söz konusu zorunluluklara uymayanlara, her bir işlem için Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinin o yıl için belirlenen miktarından az olmamak üzere işleme konu tutarın %5’i nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir.