Venezuela Ulusal Seçim Konseyi yaklaşan başkanlık seçimlerini gözlemlemek üzere Avrupa Birliği misyonuna yapılan daveti iptal etti.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Elvis Amoroso salı günü yaptığı açıklamada, davetin geri çekilmesinin nedeni olarak 27 ülkeden oluşan bloğun uyguladığı ekonomik yaptırımları gösterdi. AB bu yılın başında yapılan daveti henüz kabul etmemişti.

Amoroso kararın amacının "Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti'ne ve özellikle de onun hükümetine yönelik soykırım niteliğindeki yaptırımlar devam ederken AB temsilcilerinin buraya gelmelerinin hoş karşılanmadığını" göstermeyi amaçladığını söyledi.

Avrupa Birliği baskı eylemleri veya demokrasiyi baltalama çabalarıyla suçlanan 50'den fazla Venezuellalıya karşı yaptırımları sürdürüyor, ancak hükümetin tamamına karşı yaptırım uygulamıyor.

Epilepsi hastası bir çocuğun beynine yerleştirilen implant, mucize yarattı Epilepsi hastası bir çocuğun beynine yerleştirilen implant, mucize yarattı

Duyuru, AB'nin 28 Temmuz seçimleri öncesinde atılan adımları dikkate alarak, aralarında Amoroso'nun da bulunduğu seçim organıyla bağlantılı dört yetkiliye yönelik yaptırımları geçici olarak kaldırmasından iki hafta sonra geldi. AB'nin kararı, Venezuela hükümeti ve bunun seçici ve yetersiz olduğunu savunan Amoroso tarafından şiddetle reddedilmişti.