Özel okullarla ilgili ailelerin yaşadıkları sıkıntılar gündemdeki yerini korurken Aydın Doğa Koleji'nin kitap ve kırtasiye ücretleri tartışma konusu oldu.

Veliler, Doğa Koleji'nin kitap ve kırtasiye ücretleriyle ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandılar.

"Doğa Koleji’nin Türkiye genelinde kitap ve kırtasiye ücreti 8.600 TL iken Aydın Doğa Koleji'nden istenen ücret 11.800 TL dir. Doğa Kolejleri merkezi ve kurumsal okullar olup İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde bile kitap ücretleri 8.600 TL iken Aydın için merkezden farklı olarak belirlenmiş olan fiyat 11.800 TL dir.

Kitap ücreti bir yıl once 4.000 TL iken bu yıl tam üç kat artış yapılmıştır.

Türkiye geneli incelendiğinde bu ücretin yalnız Aydın ve Antalya kampüsünde geçerli olduğu görülmektedir.

Aydın için belirtilen kitap ücreti Aydın’daki diğer özel okul kitap ücreti ortalamasının üzerindedir (yaklaşık üç kat).

Efeler Girne Mahallesi'nde silahlı kavga: 2 yaralı Efeler Girne Mahallesi'nde silahlı kavga: 2 yaralı

Özel Okullar yönetmeliği 5. Maddeye göre kitap ücreleri  mayıs ayında belirlenmiş olmalıdır, fakat Aydın Doğa Kolejinde kitap ücretleri okulların açılmasına bir hafta kalaya kadar açıklanmamıştır.

Öğrenci kayıtları yaptırılırken yönetim tarafından kitap ücretinin yaklaşık 8.000 TL olacağı daha fazla artış olmayacağı bildirilmiştir.

Çocuklarını kurumsal ve merkeze bağlı bir okul olduğu için Aydın Doğa Koleji’ne gönderen veliler bu keyfi ve son anda belirlenerek uygulanmaya çalışılan davranışa isyan etmektedirler.

Her konuda merkeze bağlı olan bir okulda son anda belirlenerek velilere haksızca dayatılan kitap ücreti ve eklendiği söylenen ek kaynaklara dair velilerden hiç bir şekilde onay alınmamıştır.  

Doğa Koleji politika olarak %100’e varan burslar vermekte ve yalnız 10 bin TL civarında yemek parası ödeyerek okula kayıt yaptıran başarılı ve maddi durumu yerinde olmayan öğrencileri de mağdur durumda bırakmıştır.

Bu nedenler ile çok sayıda veli henüz kitap paralarını ödeyememiş olup bu meblağyı ödeyemeyeceğini belirterek kayıtlarını sildirmeye başlamıştır."