ABD'de Çin balonu krizi nedeniyle 3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD'de Çin balonu krizi nedeniyle 3 havalimanında uçuşlar durduruldu
Haziran 1983’te 15 yaşındaki Emanuela Orlandi, İtalya’nın başkenti Roma’da müzik dersine giderken kaçırıldı. Genç kızdan bir daha haber alınamadı. Emanuela Orlandi’nin babası bir Vatikan çalışanıydı. Vatikan’ın genç kızın kaçırılması hakkında bilgi sahibi olduğu ancak sessiz kaldığı iddia ediliyordu. Genç kızın kaybolmasının arkasında olaydan 2 yıl önce Mehmet Ali Ağca’nın Papa II. Jean Paul’a suikast girişiminin olduğu öne sürüldü. İddiaya göre; genç kız, Ağca’nın serbest bırakılması için şantaj malzemesi olarak kullanılacaktı.

MAFYA BAĞLANTISI

2012’de Emanuela Orlandi’nin Vatikan polisinin bir mensubu tarafından seks kölesi olarak kullanılmak üzere kaçırıldığı ve daha sonra öldürüldüğü öne sürüldü. Bir başka teori de genç kızın cesedinin Roma’daki bir bazilikada gömülü olan suç örgütü Magnalia Band’ın patronu gangster Enrico De Pedis’in mezarında olduğu yönündeydi. Bu iddiaya göre; Emanuela Orlandi, Vatikan bağlantılı bir banka olan Banco Ambrosiano çöktüğünde suç grupları tarafından kaybedilen parayı geri almak amacıyla Magliana Band üyeleri tarafından kaçırılmıştı.

BAŞSAVCI DEVREYE GİRDİ

1982’de bankanın başkanı Roberto Calvi, Londra’daki Blackfriars Köprüsü’nün altındaki iskelede asılı halde ölü bulunmuştu. Bu iddianın kaynağı ise eski gangster Salvatore Sarnataro’nun 2008’deki açıklamalarıydı. Salvatore Sarnataro, oğlu Marco’nun Enrico De Pedis’in emriyle genç kızı kaçırdığını öne sürmüştü. Tüm iddialar ekimde 4 bölümlük bir belgesel haline getirildi. Bir dijital platformda yayınlanan ‘Vatican Girl’ (Vatikan Kızı) adlı belgeselin ardından Vatikan’ın başsavcısı Alessandro Diddi 40 yıllık dosyayı yeniden açmaya karar verdi.