2.5 yıl önce yapımına başlanan Efeler Belediyesi’ne ait olan arazideki inşaatla ilgili perde arkası detaylar duyanları da şoke ediyor.

İyi Partili Meclis üyesi Turgay Akgüller’in girişimiyle Fatih Atay’ın tanıştığı müteahhit Türker Arabacıoğlu’nun Efeler halkına ait olan eski otogar alanı yanındaki GİMA AVM arazisindeki pürüzlerin birçoğunu mimar Ahmet Saydam’a çözdürdüğünü geçen hafta duyurmuştuk.

AHMET SAYDAM KİMLERLE ORGANİZE ÇALIŞTI?
Efeler Belediyesi ve Türker Arabacıoğlu’nun projelerindeki pürüzlerin çözümü için dışarıdan çalışan mimar Ahmet Saydam’ın belediye içerisinde meclis üyesi Kazım Payza’nın kız kardeşi Aylin Payza, Turgay Özhan, Nihal Ak ve Emrah Gedük’le organize şekilde hareket ettiği öğrenildi.

ARABACIOĞLU’NUN PROJE ONAYINDA SIKINTI YAŞANDI
Eski otogar alanın yanındaki GİMA AVM alanına Türker Arabacıoğlu’nun yapacağı inşaatın proje aşamasında sıkıntı yaşandığı ve bu krizi Efeler Belediyesi’nin (tarih öğretmeni) İmar Müdürü Turgay Özhan ve mimar Ahmet Saydam ile aştığı ortaya çıktı.

Arabacıoğlu’nun inşaatı için gelen ihalenin sorunlu olması gerekçesiyle belediyede kimse imza atmak istemedi.

KRİZİ PARA VEREREK ÇÖZDÜLER
Bunun üzerine mimar Ahmet Saydam ve (tarih öğretmeni) İmar Müdürü Turgay Özhan’ın personele baskı yaptığı iddia edildi.
Proje aşamasında tıkanan süreci belediyenin imar servisinde görevli inşaat mühendisi Emrah Gedük’ün para karşılığı imzaladığı öğrenildi.

KONTROL TEŞKİLATININ BELİRLENMESİNDE KRİZ YAŞADILAR
La Perla’nın projesiyle ilgili yaşanan ikinci krizin kontrol teşkilatının belirlenmesinde patlak verdiği öğrenildi.

Krizi aşmak için önce belediyedeki tecrübesiz şirket elemanlarıyla çalışıldı. Ancak bunda da başarılı olamadılar.

Belediye personelleri kontrol teşkilatına girmeyi kabul etmeyince bu defa dışarıdan sözleşmeli inşaat mühendisi arandı.

Müteahhit Türker Arabacıoğlu, belediye imar müdürü Turgay Özhan, mimar Ahmet Saydam, belediye personeli inşaat mühendisi Nihal Ak’ın eşi Mustafa Ak’ın bu işe uygun olduğuna karar verdi.

Mustafa Ak’ın uygulamalarda gördüğü hataları farkedip üzerine gitmesi Arabacıoğlu’nun işine gelmeyince Mustafa Ak’ın işine son verildi.

Bu süreçlerde inşaat kontrolsüz devam etti.

F1D41D72 2E15 45D5 8Fe8 341F747Dd695
İNŞAAT KONTROL EDİLMEDEN YAPILMIŞ
Arabacıoğlu’nun Fatih Atay’ın desteğiyle giriştiği La Perla rezidansın yapımı sürerken mevzuata uygun kontrollerinin tam olarak gerçekleştirilmediği hatta Aydınpost’un ulaştığı kaynaklara göre tabelası bile olmayan inşaatın proje müellifleri, şantiye şefi ve özellikle kontrol teşkilatı herkesten saklandı.

SATIŞ OFİSİ BİLE KAÇAK İNŞA EDİLDİ
Arabacıoğlu’nun rezidans için hazırlattığı satış ofisinin kaçak olduğu da ortaya çıktı. 

Ortada hiçbir projesi ve sözleşmede yeri olmadığı öğrenilen iki katlı satış ofisinin izinsiz şekilde yapıldığı ve sonrasında da müşterilere sunumlar gerçekleştirildi.

ARABACIOĞLU ŞİKAYET ÜZERİNE CEZA YEDİ
Müteahhit Türker Arabacıoğlu, rezidans inşaatı için izin almadan diktiği satış ofisi binası sebebiyle ceza yemekten de kurtulamadı.

Bir vatandaşın CİMER’e yaptığı şikayet sonrası göz yumulan kaçak satış ofisi sebebiyle Fatih Atay döneminde Efeler Belediyesi müteahhide ceza kesmek zorunda kaldı.

Mevzuata göre kaçak inşa edilen bir yapının tespiti sonrasında yapının yıkılması ve alanın eski haline getirilmesi ve para cezası uygulanması gerekirken, Arabacıoğlu’na Fatih Atay’ın sadece para cezası kestirterek kıyak yaptığı ortaya çıktı. Böylece inşaatın da kontrolsüz ilerlediği bir kez daha netlik kazanmış oldu.

Eski başkan Fatih Atay’ın Arabacıoğlu’na uygulanan para cezasında da büyük bir indirim yaptırdığı öğrenildi.

Yaşanan kaçak bina krizinde yine mimar Ahmet Saydam’ın devreye girdiği ve kaçak binanın ruhsatlandırılmasını sağladığı ortaya çıktı.

YAPILAN İNŞAATLA İLGİLİ ŞOK İDDİA: DEPREME DAYANAKSIZ
La Perla’nın inşaatının tabliyeleriyle ilgili şok edici bir iddia ortaya atıldı. 

Müteahhit Arabacıoğlu’nun tabliye kalıplarının yetersiz olmasından dolayı betonun iki parçada döküldüğü fotoğraflarla görüntülendi.

Sektör kaynakları beton dökümünün tek seferde yapılmasının hem mevzuat hem de depreme karşı dayanıklılık açısından önem arz ettiğini açıkladı.

VARAN6- 28 MAYIS’I BEKLEYİN!

Efeler Kent Konseyi'nde Gülsevil Ergünoğlu güven tazeledi Efeler Kent Konseyi'nde Gülsevil Ergünoğlu güven tazeledi

VARAN4: Arabacıoğlu, Fatih Atay’a VİP oda hazırlatmış, pürüzlü işleri o isme çözdürmüş VARAN4: Arabacıoğlu, Fatih Atay’a VİP oda hazırlatmış, pürüzlü işleri o isme çözdürmüş