Efeler Belediyesi’nin eski otogar alanı yanındaki GİMA AVM alanında başlattığı inşaatla ilgili olarak yapılan sözleşmenin yüzde 33’le yapıldığı duyurulmuş ve bu oranın piyasa şartlarının çok çok altında olduğu günlerce konuşulmuştu. Arabacıoğlu’nun yaptığı inşaattaki konut ve dükkânların Efeler Belediyesi ile olan paylaşımları hesaplandığında durumun yüzde 33 değil, yüzde 25’lere kadar düştüğü öğrenildi.

Aydın’da yap-sat sistemiyle kat karşılığı yapılan yerlerde yüzde 40 - 50 oranla anlaşmalar yapılırken, eski otogar yanındaki GİMA AVM alanının yüzde 33’le ihale edilmesi kafalarda soru işaretlerine neden olmuştu.

Efeler’de daha önceden yapılan Mimar Sinan Mahallesindeki Egelüks ve Karahan rezidans inşaatlarında dükkanların tamamı mal sahibinde, üst daireler ise yüzde 50 ile verilmişti.

2.5 yıl önce Efeler’in en değerli arazisine inşaat yapımına başlayan Türker Arabacıoğlu, İbrahim Hilmi Maraş ve Selahattin Cirit’in sahibi olduğu Kadın Doğum Hastanesi karşısındaki araziye Cumhuriyet Apartmanı inşa etti. Arabacıoğlu Cumhuriyet Mahallesindeki bu araziye yüzde 50 kat karşılığı anlaşırken Fatih Atay’la GİMA AVM arazisine yüzde 33’le anlaşması dikkatleri çekti.

YÜZDE 33 OLAN ORAN, YÜZDE 25’LERE GERİLEDİ

Ancak yer olarak ondan daha değerli olan GİMA AVM arazisinde ara dükkânlardan 3 tanesini belediyeye bırakıp kalan bütün köşe dükkânları Türker Arabacıoğlu’nun aldığı ortaya çıktı.

Böylece Fatih Atay’la yaptığı sözleşmeye göre parasal olarak oran yüzde 33’den yüzde 25’e düşmüş oldu.

Alan olarak yüzde 33 olan oran, parasal değere bakıldığında yüzde 25’lere geriledi.

Öte yandan Arabacıoğlu’nun köşedeki bir dükkânın önünde duran trafoyu da kaldırttığı öğrenilirken, bu dükkânı kime sattığı ise merak konusu oldu.

İSKAN RUHSATINI HALA ALAMADI

Seçime 1 ay kala Türker Arabacıoğlu, iskân ruhsatını imzalatmak istedi ancak başaramadı.

Aydınpost’un yine seçim öncesinde duyurduğu iskân ruhsatı krizinde Fatih Atay’ın (tarih öğretmeni) imar müdürü Turgay Özhan ruhsata imza atmamak için görevi bıraktı.

Özhan’ın yerine Fatih Atay göreve Özge Şenyıldız’ı atamıştı. Özge Şenyıldız’ın Turgay Özhan’ın iskân ruhsatını imzalamamak için istifa ettiğini öğrenince bir gece sonra o da istifasını verdi.

TURGAY ÖZHAN TEK ŞARTLA GÖREVİ KABULE ETTİ

Efeler Belediyesi’nde İmar Müdürü krizine neden olan La Perla inşaatın iskân ruhsatın geriliminde Turgay Özhan tek şartla göreve dönebileceğini söyle. Özhan’ın göreve dönerim ama Arabacıoğlu’nun iskân ruhsatını imzalamam şartı kabul edilince yeniden İmar Müdürü oldu.

LA PERLA’YI SAADET ZİNCİRİ MANTIĞIYLA SATMAYA ÇALIŞMIŞ

Türker Arabacıoğlu, müteahhitlikten önceki mesleğinde olduğu gibi inşaatı da saadet zinciri gibi pazarlamış.

İnşaatın tamamını barter ve saadet zinciri satış mantığıyla yaptığı ortaya çıkam Arabacıoğlu’nun müşterilerine “Ben size buraları veririm tapu satışında ise karı paylaşırız” vaadinde bulunarak piyasadan para topladığı gelen bilgiler arasında.

Yani 5 milyonluk yeri 2 milyona veren firma satış olduğunda kâr paylaşımı vaadinde bulunuyor.

SON ANLAŞMALAR ADİ SÖZLEŞMEYLE YAPILIYOR

Arabacıoğlu’nun kalan yerler için adi satış sözleşmesi yaptığı biliniyor.

YATIRIMCILARLA SORUNLAR PATLAK VERMEYE BAŞLADI

Saadet zinciri mantığıyla piyasadan para toplayan Arabacıoğlu temelden işe başladığı sırada ödeme aldığı bazı yatırımcılarla da problem yaşamaya başladığı kaydedildi.

Proje temelinde saadet zinciri şeklinde giren bazı isimlerin paralarını geri istediği, ancak Arabacıoğlu’nun ödemeyi yapmakta sıkıntı yaşadığından taleplere olumlu yanıt veremediği öğrenildi.

Efeler'de elektrikler gidecek Efeler'de elektrikler gidecek

Belediye ile anlaşmasında yüzde 60 satış hakkı olan Arabacıoğlu’nun kalan yüzde 40 için satış hakkı olmadığından son dönemlerde ekonomik olarak zorlanmaya başladığı konuşuluyor.

OTOPARK VE HARÇLARI ÖDEMEK İSTEMEDİ YİNE KRİZ ÇIKTI

Fatih Atay’la anlaşan Türker Arabacıoğlu’nun inşaatla ilgili çıkan otopark ve ruhsat harçlarını da ödemek istemediği bu sebeple de belediyede bir süre kaos yaşandığı öğrenildi.

Arabacıoğlu’nun uğraşları boşa çıkınca da paraları ödemek mecburiyetinde kaldı.

Müteahhit Türker Arabacıoğlu’nun finansal gücünün yetersizliği sebebiyle de otopark ücretinin ancak yüzde 25’ini yatırabildiği öğrenildi.

VARAN 7- Yüzde 50 yerine yüzde 25’lik anlaşmayla aradaki fark kime gitti?

4 HAZİRAN’I BEKLEYİN!

VARAN5 Arabacıoğlu’nun inşaatında her şeyi kendilerine göre organize etmişler VARAN5 Arabacıoğlu’nun inşaatında her şeyi kendilerine göre organize etmişler