• BIST 110.248
 • Altın 155,354
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Vali'nin sözleri etkiledi

  31.07.2008 13:58
  Sökeli pamuk üreticisi tarlasında damlama suyu projesini hayata geçirerek örnek çiftçi oldu.
  Valinin sözleri etkiledi
  Vali'nin sözleri etkiledi Vali'nin sözleri etkiledi Vali'nin sözleri etkiledi

  Aydın Valisi Mustafa Malay"ın yaşanan kuraklığa çözüm için her fırsatta dile getirdiği “Çiftçilerimiz mutlaka damlama sulamaya yönelmeli" şeklindeki önerilerini Sökeli üreticilerden Abdullah Kavak hayata geçirdi. Doğal Hayatı Koruma Vakfı"nın desteği ile Abdullah Kavak"ın Gölbent Köyü yakınlarındaki pamuk ve mısır ekili tarlalarında hazırlanan proje ile damlama sulama yapılmakta. Arazilerinde bu güne kadar vahşi sulama yöntemi ile ürünlerini atadan kalma yöntemle sulayan Kavak, damlama sulama yöntemi ile vahşi sulamaya göre yüzde 50 ye varan tasarruf sağladığını açıklarken yöredeki çiftçileri de çağrıda bulunarak arazilerinde damlama sulamaya geçmesini önerdi.
  Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından Söke Ovasında pilot arazi olarak seçilen üretici Abdullah Kavak"ın pamuk ve mısır tarlasında gerçekleştirilen damlama sulama yöntemi yöredeki üreticilere tanıtılırken çiftçilere bu yönde eğitim de verildi. Kaymakam Celil Ateşoğlu, İlçe Tarım Müdürü M.Ali Körlü,Aydın Milli Parklar Şube Müdürü,Aydın İl Traım Müdürlüğü teknik ekipleri,Ekodosd yöneticileri,Doğal Hayatı Koruma Vakfı yöneticilerinin yanı sıra bölge çiftçileri damlama sulama projesinin devam ettiği araziyi gezerek proje hakkında bilgilendirdiler.
  Söke Ovasında Damlama Sulama Sisteminin geliştirilerek yaygınlaşmasını çok önemsediklerini söyleyen kaymakam Celil Ateşoğlu”Kuraklık sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ciddi problemlerinin arasında yer aldığı bir gerçek.Artık çok su zengin bir ülke değiliz,bu gerçeği kabul etmek zorundayız.Bizlere düşen görev mevcut suyumuzu en tasarruflu şekilde nasıl kullanabiliriz.Bu anlamda damlama sulama sistemi çiftçilerimiz benimseyerek hayata geçirmeli” dedi.
  Aydın Valisi Mustafa Malay"ın Söke"de katıldığı tarım toplantılarında sık sık dile getirdiği “Damlama sulama yapınız” önersini araştırdığını ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile kurulan diyalog sonrası projenin hayata geçirildiğini açıklayan Sökeli üretici Abdullah Kavak, “Eskiden tarlada elde kürek ayakta çizme ile günlerce pamuk sulaması yapıyordum.Şimdi ise tarlamda pamuğumuz sularken ayağımda ayakkabılar bile ıslanmıyor.Hem ekonomik olarak hem de iş gücü kazancım olduğu gibi vahşi sulamada tüketilen suyun yarısını bile tüketmedim.Eğer tarlasında yer altı suyu bulunan çiftçilerimiz var ise bir an önce damlama yöntemine geçerek ülkemizin su tasarrufuna katkıda bulunsunlar” diye konuştu.
  DAMLAMA SULAMA SİSTEMİ
  Suyun kapalı borular vasıtasıyla bitki kök bölgesine bitkinin istediği oranda ve istediği zamanda verilmesini sağlayan modern bir sulama sistemidir.Damlama sulama sistemi sıraya ekilen tüm tarla bitkilerinde kullanılmakta, hububat ve yem bitkilerinde de toprak altı damlama sulama sistemi kullanılarak çok başarılı sonuçlar alınmakta. Bu sistemde gübre sulama suyunda iyice seyredildiğinden dolayı bitki köklerinde yanma yapmıyor. Emek, zaman ve iş gücünden tasarruf sağlıyor. Yetiştirilecek bitkiye bağlı olarak enerji ve sulama suyundan yüzde 40 ila 70 arasında tasarruf sağlanıyor. Bazı mantar hastalıkların oluşmasını engelleniyor ve eğimli arazilerde ve rüzgarlı havalarda rahatlıkla sulama yapılabiliyor. Damlama sulama sistemi kaliteli ürün ve üründe verimi artışı sağlıyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim