• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Vali Malay'dan açıklama

  28.11.2008 05:22
  Aydınpost Haber Merkezi'nin aflatoksin konusundaki haberlerine ilişkin Aydın Valisi Mustafa Malay yazılı açıklama yaptı.
  Vali Malaydan açıklama
  Vali Malay'dan açıklama Vali Malay'dan açıklama Vali Malay'dan açıklama

  Aydınpost Haber Merkezi'nin aflatoksin konusundaki haberlerine ilişkin Aydın Valisi Mustafa Malay yazılı açıklama yaptı.

  Vali Mustafa Malay, yaptığı yazılı açıklamada, "Aydınpost internet sitenizde 24.11.2008 tarihinde yayınlanan “Bunu nasıl yaptınız beyler?” ve 26.11.2008 tarihinde yayınlanan “ Ortalığı karıştıran diyalog ” başlıklı haberiniz Valiliğimizce incelenmiştir.

  Haberinizde Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü"nce yapılan incelemelere göre ihracat yapmakta olan işletmenin ürünlerinde aflatoksin miktarı yüksek çıkınca olumsuz rapor verildiğinden bahisle; olumsuz gerçekleşen bu rapor üzerine Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü"ne baskı uygulayan firmanın yetkilileri konuyla ilgili olarak üst düzey bürokratların ve siyasileri de devreyi sokmayı başardı denilerek, iddiaya göre, olumsuz raporu verilen firmaya daha sonra “olumlu” olarak rapor düzenlendiği ve teslim edildiği yazılmıştır.

  Okuyucularda oluşabilecek yanlış bir kanının ortadan kaldırılması için haberinizle ilgili olarak iş bu düzeltmenin yapılması zarureti doğmuştur.

  Bildiğiniz gibi basının fonksiyonlarından biride “doğru haber” ile kamuoyu yaratmaktır. Basın, haber yaparken tarafsız ve iyi niyetli olmalı, gerçekleri yansıtmalı, kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi hedeflemelidir.

  Yazıda bahsi geçen firma 06.11.2008 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı"nda ihracat muayene analizi yapılmak üzere alınan numune yarısı analiz sonucunda belli bir limitin üzerinde aflatoksin olduğu için olumsuz rapor verilmiş, ancak ilgili firma numunenin diğer yarısı olan şahit numuneyi 07.11.2008 tarihinde İzmir"de Türk Akreditasyon Kurumu İzmir İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ne götürmüş ve aflatoksin maddelerinin limitin altında olduğuna dair belge almıştır. Bu durumda tüm ihracatçı firmalarda olduğu gibi şahit numunenin olumlu raporu sonrasında ( ihracat muayene ve analiz raporu bilgisayar ortamlı verilere göre sonuç alındığından dışardan değerlerinin değiştirilmesinin mümkün olmadığından ve sonuçlarında verilebilir nitelikteki değerlerde olması nedeniyle) ilgili firmaya sağlık sertifikası verilmiş ve buna ilaveten bitki sağlık sertifikası düzenlenmiştir.

  Nitekim incirdeki aflatoksin sonuçlarına göre ihracat değerleri her ülkede farklı olduğundan, değerlendirilme buna göre yapılmış olup, dışardan herhangi bir şekilde müdahalenin söz konusu olamayacağından ilgili firmanın ihracatına izin verildiği anlaşılmıştır."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim