• BIST 109.330
 • Altın 155,910
 • Dolar 3,8589
 • Euro 4,5402

  Vali Coş'a destek

  13.08.2009 12:38
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş’un talimatı ile Kuşadası v Didim’de başlayan ‘Dövme’ denetimlerinden sonra Aydın Tabip Odası da yaptığı basın açıklaması ile dövme yaptıracak kişileri uyardı.
  Vali Coşa destek
  Vali Coş'a destek Vali Coş'a destek Vali Coş'a destek

  Daha çok yaz mevsiminde ve turistik tesislerde gerçekleştirilen dövmenin eğitimsiz kişiler tarafından yapılması halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Seracettin Kayaoğlu, “Lisanssız kişiler tarafından yapılması halinde dövme hepatit B,C ve AİDS gibi kanla geçen hastalıkların bulaşmasında büyük rol oynamaktadır” dedi.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Seracettin Kayaoğlu “Dövme, deri tarafından tümüyle yok edilemeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle insan vücudunun alt deri yüzeyine kadar işlenmesi ve bu suretle değişik motif, desen yahut resimlerin insan vücudu üzerinde şekillendirilmesi olarak yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığın 2003 yılında valiliklere gönderdiği genelgede, 'dövmenin, Türk üniversitelerinden mezun olmuş, Türk vatandaşı hekimlerce yapılabileceği' belirtildi. Genelgede izinsiz çalışan kişiler hakkında da işlem yapılması istendi. "Dövme işlemi sırasındaki kanamalar, dövme yapılan iğnenin birçok kişide kullanılması ve işlem sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına uyulmaması, sağlık konusunda lisanssız kişilerce yapılması, hepatit B, C ve AIDS gibi kanla geçen hastalıkların bulaşmasında büyük rol oynamaktadır" dedi.
  Sağlık Mevzuatı'yla ilgili 1219 sayılı kanuna göre, sağlık üzerinde etkisi olabilecek her türlü uygulama yalnızca Türkiye'deki tıp fakültelerinden mezun Türk vatandaşı hekimlerce yapılabildiğini kaydeden Kayaoğlu “Dövme de bu kapsam içindedir. 18 yaşından küçüklerin dövme için ailesinden onay alması gerektiği, dövme yapılan yerlerin denetlenmesi, ruhsatsız ve genelgeye uymayanlar hakkında da işlem yapılması gerekmektedir. Kuralına ve yönetmeliklere uygun yapılmayan dövmenin çok ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olacağı açıktır. Bu nedenle yönetmeliklerin titizlikle uygulanması uygundur. Bu konuda sayın yetkililerin yapacağı çalışmalara destek vereceğimizi belirtiriz” dedi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim