• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Uzunırmak'tan sert çıkış

  13.01.2011 17:59
  Koçarlı’daki sel felaketinin 8 milyon TL’lik zararları derhal tazmin edilsin
  Uzunırmaktan sert çıkış
  Uzunırmak'tan sert çıkış Uzunırmak'tan sert çıkış Uzunırmak'tan sert çıkış

  Uzunırmak: Selzedeler, AKP"li başkan seçmedikleri için mi ağlatılıyor?

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmada, 10 Aralık"ta, Aydın Koçarlı ilçesi Büyükdere, Güdüşlü, Kasaplar, Yağhanlı, Haydarlı, Çulhalar, Timinciler, Kızılkaya, Bağcılar, Esentepe, Cincin köyleri ile Yeniköy ve Bıyıklı beldeleri; Söke"nin Bağarası beldesi ile Avcılar, Çalışlı, Burunköy ve Aslanyaylası köylerinde yaşanan sel felaketinde, 3 milyon 411 bin TL değerinde ürün, 264.328 TL değerinde arazi, 1 milyon 96 bin TL değerinde hayvan, 3 milyon 163 bin TL değerinde tarım aletleri zararı olmak üzere toplam 7 milyon 934 bin 328 bin TL zarar meydana geldiğini hatırlattı. Uzunırmak, zararların derhal tazmin edilmesini istedi.

  Selden zarar gören halkın, İktidar partisinden başkan seçmediği için, ağlatıldığını söyleyen Uzunırmak, “Selden zarar gören belde köy ve ilçelerde yaşayanlara, gübre, ilaç, tohum desteği verilmeli, çiftçi borçları affedilmeli” diye konuştu.  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak"ın 13 Ocak"ta TBMM Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı
  23. Dönem 5. Yasama Yılı 51. Birleşim 13/Ocak /2011 Perşembe
  13 Ocak 2011 Perşembe BİRİNCİ OTURUM Açılma Saati: 13.03

  BAŞKAN: Başkan Vekili Şükran Güldal MUMCU)

  ------ 0 ------

  BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 51"inci Birleşimini açıyorum.

  Gündem dışı ilk söz, Aydın ilinde yaşanan afet hakkında söz isteyen Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak"a aittir. (MHP sıralarından alkışlar)

  Buyurunuz Sayın Uzunırmak.  KOÇARLI"YI SEL ALDI ZARARLAR HALA TELAFİ EDİLMEDİ

  ALİ UZUNIRMAK (Aydın) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 10 Aralık, sabah saat dokuz civarında Aydın ilimizin Koçarlı ilçesi Güdüşlü köyü merkezli yaşanan afet ile ilgili söz aldım, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

  Tabii ki, bir bölgenin yaşadığı afetle ilgili bir milletvekilinin aldığı sözde burada Hükûmetten hiçbir sayın bakanın olmamasını yüce Meclisin ve halkımızın dikkatine sunmak istiyorum. Hemen konuşmamın başında öncelikli olarak, fedakârca çalışan kurumlarımıza, Aydın"da hizmet eden bürokratlarımıza ve bilhassa il genel meclisi üyelerimize ve afette yaraları sarmaya çalışan hayırsever vatandaşlarımıza, bir çiftçi bölgesi olması dolayısıyla çok aşırı duyarlılık gösteren bir kooperatifimiz olan tarım satış kooperatiflerimize çok teşekkür ettiğimi ifade etmek istiyorum.  GÜDÜŞLÜ"DE 1 KADIN ÖLDÜ, 60 HANE, 27 ARAÇ KULLANILAMAZ HALDE

  Değerli milletvekilleri, Acil Afet İşleri Aydın Şube Müdürlüğünün yaptığı tespitlere göre 360 haneli olan Güdüşlü köyümüzde 60 hane kullanılmaz hâle gelmiştir. 4 ev ve 16 müştemilatın tamamen yıkıldığını, 47 evin 40 müştemilat, 171 ev eşyası, 9 iş yeri, 15 binek aracı, 12 traktör, 29 tarım alet ve makinesi, 125 bahçe duvarının selden zarar gördüğü bizzat rapora dercedilmiştir. Ayrıca, tabii ki, bir hanımefendi vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ona da Allah"tan rahmet diliyorum ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum.  TOPLAM 7 MİLYON 934 BİN 328 BİN TL"LİK ZARAR DERHAL TAZMİN EDİLSİN

  Değerli milletvekilleri, seldeki debi 420 metreküp/saniyenin üzerine çıkan belki yüzyılların en büyük bir afeti konumuna gelmiştir. Bu bölgedeki meydana gelen afette Koçarlı ilçemizin Büyükdere, Güdüşlü, Kasaplar, Yağhanlı, Haydarlı, Çulhalar, Timinciler, Kızılkaya, Bağcılar, Esentepe, Cincin köyleri ile Yeniköy ve Bıyıklı beldeleri; Söke"mizin Bağarası beldesi ile Avcılar, Çalışlı, Burunköy ve Aslanyaylası köylerinde zararlar meydana gelmiştir. İl Genel Meclisimizin tespit ettiği bu zarar komisyonunda aşağı yukarı sel felaketinden 3 milyon 411 bin TL değerinde ürün, 264.328 TL değerinde arazi, 1 milyon 96 bin TL değerinde hayvan, 3 milyon 163 bin TL değerinde tarım aletleri zararı olmak üzere toplam 7 milyon 934 bin 328 bin TL zarar meydana gelmiştir. Sadece bu çiftçilerimizden yalnız 4 çiftçimizin zarar eşiği yüzde 40 üzerine çıkabilmiştir.

  Bu, tabii ki zararların karşılanması açısından önemli bir problem meydana getirmektedir. Sadece kişi zararlarıyla kalmamıştır, aynı zamanda altyapı da harap olmuştur. Bu konuda duyarlılık gösteren il genel meclisimiz KÖYDES programına alınacak birtakım katkılarla bu programların bölgeye ağırlık verilmesini istemektedir ve gönderilecek olan KÖYDES projelerinde bölgeye öncelik verilmesi için Hükûmetin de dikkatini çekmişlerdir.  SELZEDELER İKTİDARI DESTEKLEMEDİKLERİNDEN AĞLATILMAKTADIR

  Değerli milletvekilleri, tabii ki, böyle bir afette bir belediyenin altyapısından gördüğü zararda hangi partiye mensup olduğunun hiç gözetilmemesi gerekir. Köy muhtarlarının hangi siyasi dünya görüşünde olduğunun hiç gözetilmemesi gerekir ama oradaki -Türkiye"deki birçok ilçeden büyük olan Bağarası beldemizin sokakları ve caddeleri aşağı yukarı, yerine göre, 1 metre derinliğinde çukurlarla harap olmuştur- belediye başkanı iktidar belediye başkanı olmadığı için ağlamaktadır. Yeniköy belediyesi iktidar mensubu değildir, ağlamaktadır. Köylerimizdeki yardımların sağlıklı ulaşamamasından vatandaşlarımız mustarip durumdadır.  GÜBRE, İLAÇ, TOHUM DESTEĞİ VERİLMELİ, ÇİFTÇİ BORÇLARI AFFEDİLMELİ

  Aydın"da tarımsal üretim her mevsim devam edebilmektedir. Dolayısıyla çiftçimiz çok yoğun zarar görmüştür ama önümüzde tarımsal faaliyetin daha yoğun olacağı aylar başlamaktadır. İşte bu aylarda sadece imar alanında değil, ürün ve ürüne destek olacak gübre, ilaç, tohum gibi birtakım çiftçinin üretim araçlarının da zarar gördüğü ortadadır.

  Dolayısıyla çiftçimizin borçları ve ürün altyapısına destek olacak üretim malzemelerine, üretim araçlarına bir an önce kavuşması gerekmektedir. Traktörü, mibzeri gitmiş bir çiftçinin artık hayata tutunması, üretim araçları olmadan üretim altyapısına, tohum, gübre gibi ihtiyaçları olmadan devam edebilmesi mümkün değildir.

  Dolayısıyla çiftçimizin, aynı zamanda bölgedeki çiftçimizin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının da yapılandırılması için gerekli anlayışın gösterilmesi ve mevzuata uygun bir şekilde bu ihtiyacın giderilmesine ben Hükûmetin dikkatini çekmek istiyorum.

  İktidar milletvekili arkadaşlarımızın bizzat Hükûmeti uyarmalarını ve iktidar milletvekili arkadaşlarımızın, bölgedeki arkadaşlarımızın bölgeyi ziyaret etmelerini bilhassa rica ediyor, vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi yüce Meclisten sunmak istiyor, Meclisi saygılarımla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

  BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz Sayın Uzunırmak.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim