• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  Uzunırmak'a 'terbiyesiz' dedi

  03.04.2008 11:11
  TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken Başkanvekili Gülpınar, itiraz eden MHP milletvekiline “Terbiyesiz” dedi.
  Uzunırmaka terbiyesiz dedi
  Uzunırmak'a 'terbiyesiz' dedi Uzunırmak'a 'terbiyesiz' dedi Uzunırmak'a 'terbiyesiz' dedi

  Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu"nda görüşülürken Başkanvekili Gülpınar, itiraz eden MHP milletvekiline “Terbiyesiz” dedi.

  MHP"lilerin tepkisi üzerine Gülpınar kürsüden indi, "uygunsuz söz" de Genel Kurul"un oylarıyla tutanaktan çıkarıldı.
  Kamuoyundaki tepkiler, çalışanların iş bırakma eylemleri üzerine "yumuşatılan" Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı"nın TBMM Genel Kurulu"ndaki görüşmeleri gergin geçiyor. Bugünkü görüşmelerde, tasarının 23. maddesi görüşülürken, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, “karar yeter sayısı” istedi. Birleşimi yöneten Başkanvekili Eyüp Cenap Gülpınar ise henüz oylamaya geçilmediğini söyledi. Daha sonra oylamaya geçince, MHP"li Uzunırmak “karar yeter sayısı” aranmadığı için tepki gösterdi.
  Oturduğu arka sıradan kalkarak kürsüye yürüyen Uzunırmak, Başkanvekili Gülpınar"a “neden karar yeter sayısı aramadığını” sordu. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da yerinden kalkarak kürsüye geldi. Tartışma sürerken Başkanvekili Gülpınar, sinirlenerek Uzunırmak"a “Terbiyesiz” dedi.
  Bunun üzerine Uzunırmak ve Şandır, Gülpınar ile tartışmaya başladı. Gülpınar, tartışmanın büyümesi, MHP ve AK Parti"li başka milletvekillerinin de kürsüye yaklaşması üzerine birleşime ara verdi.

  Verilen arada da tartışmalar sürürken, Meclis İdare Amirleri ve diğer milletvekilleri MHP"li Uzunırmak"ı kürsüden uzaklaştırdı.

  Aranın ardından ise, birleşimi yönetmek üzere Başkanlık Divanı"na Gülpınar yerine, Başkanvekili Nevzat Pakdil çıktı. Uzunırmak, ara verilmeden önce yaşanan tartışmaya değinerek söz istedi.

  Pakdil nedenini sorunca Uzunırmak, “Nedenini öğrenmişsinizdir... Siz niye çıktınız?” diye sordu. Pakdil “Ben bir şey öğrenmedim” dedi. Uzunırmak, “kimsenin Parlamentonun saygınlığına aykırı hareketlerde bulunamayacağını” belirterek, Başkanvekili Gülpınar"ın kendisine “Terbiyesiz” dediğini, bu nedenle söz istediğini söyledi.


  Pakdil ise, “Meclis içinde zaman zaman tartışma ve sıkıntı yaratan davranışlar olabildiğini” söyleyip, şöyle devam etti:

  “Size "Terbiyesiz" denip denmediğini bilmiyorum. Ben buraya nöbet değişimi nedeniyle çıktım. Nöbet benimdi. Yoksa bu olaydan dolayı gelmiş değilim. Tutanaklara bakıp isteminizi değerlendireceğim.”


  TUTANAKLARDAN ÇIKARILDI
  Başkanvekili Pakdil daha sonra, tutanakları incelettiğini belirterek, “Sevhen olduğuna inandığı, uygun olmayan bazı kelimelerin kullanıldığını” ifade etti. Bunun üzerine MHP"li Ali Uzunırmak, “TBMM Başkanlık makamının her zaman saygı değer olarak ifade edildiğini, bu saygının ise makamın iyi yönetilmesiyle perçinleştiğini” söyledi.

  Uzunırmak, “Sizden ihsan istemiyorum, lütuf istemiyorum. Milletvekili olarak içtüzüğün verdiği hakları kullanıyoruz. Karar yeter sayısı istemiş olmamız, duymazlıktan geliniyor, geçiştiriliyor” diye konuştu.

  Uzunırmak"ın konuşmasından sonra Başkanvekili Pakdil, “tutanaklara geçen uygunsuz sözün tutanaklardan çıkarılmasını Genel Kurul"un onayına” sundu. Genel Kurul"da oylamayla kabul edilerek, Başkanvekili"nin “terbiyesiz” sözü tutanaktan çıkarıldı.


  Ajanslar

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim