• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Uzunırmak AKP'ye sert çıktı

  14.02.2011 12:59
  Uzunırmak; Borcu 220’den 550 Milyar Dolara çıkardınız!
  Uzunırmak AKPye sert çıktı
  Uzunırmak AKP'ye sert çıktı Uzunırmak AKP'ye sert çıktı Uzunırmak AKP'ye sert çıktı

  AYDINPOST HABER SERVİSİ-MHP Aydın milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmada, AKP milletvekillerine hitaben, “Öyle üfürükle gelen üfürükle gider. Dün sizler bir konjonktürün getirdiği hareketsiniz, bunu siz kendiniz de söylüyorsunuz. O konjonktür kaybolduğu gün, inşallah, üfürükle geldiğiniz gibi, üfürükle güdeceksiniz1” dedi.

  BORÇ BOĞAZA DAYANDI: Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmada, “IMF'ye olan borcumuz, Sayın Başbakanın açıklamalarında, 24,5 milyar dolardan 6,5 milyar dolara düşmüştür ama Türkiye'nin, kamunun da dâhil, özel sektörün de dâhil iç ve dış borç toplamı 220 milyar dolardan 550 milyar dolara çıkmıştır” dedi.

  BAŞBAKAN HALKI KANDIRIYOR: Uzunırmak, “Bu Başbakan ve AKP'li arkadaşlar bir şeyi çok iyi beceriyorlar. Neyi? Doğru yalan söylüyorlar. Bir kısmı doğru ama büyük bir çoğunluğu yalan ve o doğru yalan içerisinde bu halk kandırılıyor” diye konuştu.

  HALK TAKSİT ÖDEYEMEZ DURUMDA: Uzunırmak, “Madem bu ekonomi iyi gidiyorsa, AKP sekiz buçuk yıldır neden bu kadar çok yapılandırma yaptı? Bu halk, vergisini, sigorta primlerini, banka taksitlerini ödeyemez duruma geldi? Ekonomi bu kadar düzgünse neden bu kadar çok yapılandırma yapıyorsunuz? Bu kaçıncı?” diye sordu.

  Ali Uzunırmak"ın torba yasa görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma şöyle:
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı
  23. Dönem 5. Yasama Yılı 63. Birleşim 10/Şubat /2011 Perşembe
  BAŞKAN : Başkan Vekili Sadık YAKUTFormun Üstü

  MADDE 160 - 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 40 ıncı maddesinin son fıkrasının dördüncü, altıncı ve yedinci cümleleri yürürlükten kaldırılmış, beşinci cümlesi ise aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "Borsaların türleri ve gelişmişlik düzeyleri itibarıyla düşük oranda pay ayrılmasına veya hiç ayrılmamasına ilgili Bakan karar verebilir."
  BAŞKAN - Hükûmet katılıyor mu?
  DEVLET BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) - Katılmıyoruz Sayın Başkan.

  MEHMET ŞANDIR (Mersin) - Ali Uzunırmak konuşacak.
  BAŞKAN - Önerge üzerinde söz isteyen Ali Uzunırmak, Aydın Milletvekili.
  Buyurun. (MHP sıralarından alkışlar)

  BORCU 220 MİLYAR DOLARDAN 550 MİLYAR DOLARA ÇIKARDINIZ

  ALİ UZUNIRMAK (Aydın) - Evet, Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri, bu Meclis kürsüsünde bazı şeyler çok doğru konuşulmalı ve çok doğru halka algılatılmalı. Doğrudur; IMF'ye olan borcumuz, Sayın Başbakanın açıklamalarında, arkadaşlarımızın açıklamalarında 24,5 milyar dolardan 6,5 milyar dolara düşmüştür ama Türkiye'nin, kamunun da dâhil, özel sektörün de dâhil iç ve dış borç toplamı 220 milyar dolardan 550 milyar dolara çıkmıştır. Yani IMF'ye olan borcumuzun azalmış olması demek Türkiye'nin borçlarının ödendiği anlamına gelmemektedir. Özel sektör borcu 42 milyar dolardan 175 milyar dolara çıkmıştır. Diğeri, kalanı bunun, özel sektör borcunun dışındaki borç, yani 220 milyar dolardan 550 milyar dolara çıkan borç kamunun borcudur değerli arkadaşlar, bunun 175 milyar dolarını çıktığınızda.

  BAŞBAKAN HALKI KANDIRIYOR

  Bu Başbakan ve AKP'li arkadaşlar bir şeyi çok doğru beceriyorlar, çok iyi beceriyorlar. Neyi? Doğru yalan söylüyorlar. Doğru yalan söylendiği zaman tabii ki o yalanı ortaya çıkarabilmek çok zor. Bir kısmı doğru ama büyük bir çoğunluğu yalan ve o doğru yalan içerisinde bu halk kandırılıyor. Bakın, değerli milletvekilleri, değerli halkım, televizyonları başında bizleri seyredenler, bizim AKP'den zaten en çok şikâyet ettiğimiz konu, bu doğru yalan olması ve kuşatılmış medyada bu doğru yalanı da ortaya çıkaramaz hâle geldik biz.

  HALK, TAKSİTLERİNİ ÖDEYEMEZ HALE GELDİ

  Şimdi, şu kitapçık bir kanun metni. Bu kanun metni öyle bir kanun metni ki, bu metinde, bunu bekleyen halk katmanları var, halk toplulukları var ve çok ilgilendiren, hakikaten yapılması gereken yapılandırmalar var. Tabii ki orada tartışma da var.
  Ya bu ekonomi iyi gidiyorsa, AKP sekiz buçuk yıldır neden bu kadar çok yapılandırma yaptı? Neden bu kadar çok, bu halk, vergisini ödeyemez, sigorta primlerini ödeyemez, banka taksitlerini ödeyemez duruma geldi? Ekonomi bu kadar düzgün de neden bu kadar defa yapılandırma yapıyorsunuz? Kaçıncı defadır bu yapılandırma?
  Ama, buna da karşı çıkmıyoruz. Ama, bu kanun metni, tabii ki bu halk katmanlarının beklentilerine yeni yeni kendi beklentileri eklenerek ve… Aşağı yukarı iki aydır Mecliste bu kanun. Keşke, alelacele, bunları bekleyen, acil bekleyen o halk katmanlarına bir an önce bu kanunları çıkarabilseydik.
  Bakın, bu kanun, 75 kanunu içeriyor. Bakın, bu kanun, 8 ayrı ihtisas komisyonunu ilgilendiriyor. Bakın, bu kanun, 30 ayrı kurumu ilgilendiriyor ve burada, Meclisimizde 15 komisyon var, bunlardan 8 tanesini ilgilendiriyor, ihtisas komisyonlarını ama 56 ayrı kanun teklifini birleştiriyorlar ve bu kanunun ismi sadece 663 kelime değerli arkadaşlar. Böyle bir kanun yapma tekniği var mı?
  Çok doğru, Türkiye Büyük Millet Meclisi, üyesi olmaktan onur duyduğum Türkiye Büyük Millet Meclisi bir rekora imza atıyor. Şöhret olacaktır uluslararası parlamentolar arasında ama, bu şöhret, zannederim ki kanun yapma tekniği açısından Türkiye Büyük Millet Meclisini, onur duyduğum, üyesi olduğum bu Meclisi galiba kötü şöhret yapacaktır. Çünkü böyle bir kanun yapma tekniği olmaz değerli arkadaşlar.
  Şimdi Sayın Bakan orada oturuyor, biraz önce Sayın Tarım Bakanı oturuyordu. Ben şimdi içinizdeki arkadaşlarımıza da, muhterem heyetinize de soruyorum: Acaba, 160'ncı maddenin neyi içerdiğini biliyor musunuz? Kaç kişi biliyor içinizden ve hangi komisyonlardan ne şekilde geldi?
  MEHMET EMİN TUTAN (Bursa) - Böyle bir şey olur mu ya?
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Neyi içeriyor biliyor musunuz? Evet veya hayır…
  MEHMET EMİN TUTAN (Bursa) - Böyle bir soru olur mu? Allah… Allah…
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Olur tabii ki.
  Siz halk adına yasama yapıyorsunuz burada, parmak kaldırıyorsunuz ve bu Parlamento karar alıyor, kanun yapıyor. Bilmediğiniz kanunu yapıyorsunuz burada.
  BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen…
  MEHMET SALİH ERDOĞAN (Denizli) - Sen bilmiyorsan o senin sorunun!
  BAŞKAN - Sayın milletvekilleri…
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Biliyorsan kalk, çık, söyle burada.
  BAŞKAN - Lütfen, Sayın Uzunırmak, Genel Kurula hitap edin.
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Ben rica ediyorum, çıksın arkadaşımız, Denizli Milletvekili Salih Bey, 160'ncı maddenin ne içerdiğini söylesin burada yani söylesin.
  MEHMET SALİH ERDOĞAN (Denizli) - Sen çekil ben konuşurum!
  BAŞKAN - Lütfen, Sayın Uzunırmak, kimseyi sınav yapacak durumda değilsiniz burada.

  ÜFÜRÜKLE GELEN ÜFÜRÜKLE GİDER

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Şimdi, onun için değerli milletvekilleri, böyle kötü şöhretli olmaktansa yaptığıyla konuştuğu birbirine uyan şekilde bu Parlamentoda sağlıklı bir yasama zemininin yapılması lazım. Böyle bir yasama zemini sağlıklı bir zemin değildir. Bu zemindeki yaptığınız yasalar bizler tarafından daha adaletli bir şekilde Milliyetçi Hareket Partisinin tek başına iktidarında değiştirilecektir, bundan emin olun. (AK PARTİ sıralarından gülüşmeler)
  Bu duygularla hepinize saygılar sunuyorum.
  SERACETTİN KARAYAĞIZ (Muş) - Çok beklersin!
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Elbette ki bekleyeceğiz, öyle üfürükle gelen üfürükle gider.
  MEHMET EMİN TUTAN (Bursa) - Aynen sizin gibi üfürükle gider!
  BAŞKAN - Sayın Uzunırmak, lütfen…
  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Dün sizler bir konjonktürün getirdiği hareketsiniz, bunu siz kendiniz de söylüyorsunuz. O konjonktür kaybolduğu gün, üfürükle geldiğiniz gibi, üfürükle güdeceksiniz. İnşallah, hepimiz birbirimizi tekrar bu sıralarda göreceğiz.
  Teşekkür ediyorum. (MHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)
  80
  ________________________________________
  BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim