Her başarılı ilişkinin ortak bir paydası vardır: ortakların uyumluluğu. Siz ve eşiniz ne kadar uyumlusunuz? Partnerinizle herhangi bir uyumluluk belirtisi görüyor musunuz? Henüz yeni bir ilişkiniz varsa, kendinize “ Onunla uyumlu muyum ?” diye sormanız faydalı olacaktır. İlişkilerde, evliliklerde, derneklerde, ortaklıklarda vb. birlikte var olmak zordur. Her iki tarafın da onları uyumlu hale getirebilecek belirli niteliklere sahip olmasını gerektirir.

Her başarılı ilişkinin ortak bir paydası vardır: ortakların uyumluluğu. Siz ve eşiniz ne kadar uyumlusunuz? Partnerinizle herhangi bir uyumluluk belirtisi görüyor musunuz? Henüz yeni bir ilişkiniz varsa, kendinize “ Onunla uyumlu muyum ?” diye sormanız faydalı olacaktır. İlişkilerde, evliliklerde, derneklerde, ortaklıklarda vb. birlikte var olmak zordur. Her iki tarafın da onları uyumlu hale getirebilecek belirli niteliklere sahip olmasını gerektirir.

Uzun soluklu ilişkiler ancak ve ancak belli bir uyum içerisinde yürüyebilir. 

Uyumlu bir ilişki içinde olmak için , siz ve eşiniz hemfikir olmanız, birbirinizin yaşam tarzlarına uyum sağlamanız, hedeflerinizde işbirliği yapmanız ve birbirinizin kişiliğine uyum sağlamanız gerekir.

Elbette tartışmaların olması normal ancak uyumlu ilişki de bunlar uyum ve saygı çerçevesinde çözümlenir. 

Partnerinizin fikirlerine, önerilerine veya bakış açısına katılmıyorsanız, bu ikinizin de uyumlu olmadığının bir işareti olabilir. Belki ilişkiniz bir şekilde uzun sürecektir ancak bu ilişki içinde mutlu olabilmeniz söz konusu olmaz. 

 

Uyumluluğun en erken belirtilerinden biri, siz ve sevgiliniz arasındaki fiziksel çekimin varlığıdır . Uyumlu muyuz diye sormadan önce, kendinize partnerinizden etkilenip etkilenmediğinizi sorun.

Eşiniz için fiziksel olarak çekici olmak, uyumlu olmanız gereken tek şey değildir. Size çekici gelmeyen birine benzerlik veya sevgi geliştiremezsiniz.

Fiziksel çekicilik çoğu ilişkinin temelini oluşturur ve diğer faktörler de bunu takip edebilir.

Büyüme sabır gerektirir. Bir ilişkide partnerinizle birlikte büyümeniz gerekiyorsa sabırlı olmalısınız . Bu nedenle, eşinizin size karşı sabırsızlığı, uyumluluğun olumsuz işaretlerinden biri olabilir.

Uyumlu partnerler partnerlerinin kişiliğini değiştirmenin yollarını aramazlar. Uyumlu ilişkiler de birlikte gelişmenin yollarını ararsınız ve her iki tarafta önce kendini geliştirmek, gerekli görüyorsa değiştirmek yoluna girer.

Partnerlerini oldukları gibi severler. Partnerlerinde herhangi bir kusur veya zayıflık bulunursa, partnerini kendi istekleri dışında değiştirmeye zorlamak veya etkilemek yerine, partnerinin bunu kişisel olarak ele almasına olanak tanıyan bir atmosfer yaratırlar.

Fedakarlık, her başarılı ilişkinin zirvesidir. Partnerler, eşleri veya partnerleri için fedakarlık yapmaya istekli olmalıdır. 

Fedakarlık, eşinizin ihtiyaçlarını karşılamak, arzularını tatmin etmek vb. konularda olabilir. Birbiriniz için fedakarlık edebilmek, uyumluluğun en önemli göstergelerinden biridir.

Uyumlu ilişkiler, çiftlere kendileri olma özgürlüğü verir. Partneriniz sizi olduğunuz gibi seviyorsa ve sizi kişiliğinizi değiştirmeye zorlamıyorsa, kendiniz olmak ve ilişkinizde o özgürlüğe sahip olduğunuz için olmadığınız biri gibi davranmamak yeterli motivasyondur .

Uyumlu çiftleri yapan, aralarındaki mutlak ve somut güvenin varlığıdır. Güven eksikliği, siz ve eşiniz veya eşiniz arasındaki sevgi şüphesinin bir ürünüdür.

Bu nedenle, partnerinizin size karşı beslediğini iddia ettiği sevgiden sürekli şüphe duyuyorsanız, muhtemelen ikiniz de uyumlu değilsiniz.

Partneriniz arzularınızı tatmin etme veya ilişkinize öncelik verme gereğini görmüyorsa , muhtemelen ikiniz uyumlu değilsinizdir.

Partnerinizin önceliği siz olmalısınız ve bunun tersi de geçerlidir. Mutluluğunuz, eşinizin memnuniyetinin ve mutluluğunun bir türevi olmalıdır.

Uyumlu çiftler, birbirlerinin ihtiyaçlarını veya arzularını karşılayarak birbirlerini sevdiklerini ve önemli olduklarını hissettirmeye çalışırlar.

Bir çifti uyumlu yapan nedir? Çok basit, ikinizin benzer ilgi alanlarına sahipseniz ve aynı hedefleri takip ediyorsanız, siz ve eşiniz uyumlusunuz.

Elbette tüm hedefler aynı olamaz hem de olmamalı. Çiftler birbirlerinin hedeflerini desteklemeli ve herkesin kendi yolunu da çizmesine izin vermeli. 

Bir çifti uyumlu kılan, ortak bir mercekten görebilmeleridir. Partnerinizin felsefeleri veya temel değerleri sizinkilerle uyumlu değilse, yanlış anlamalara neden olabilir.

Örneğin, partnerinizin eğitime saygısı yoksa ve siz üniversiteye gitmek konusunda çok tutkuluysanız, o zaman ikiniz uyumlu değilsiniz. Değerlerinizin örtüşüp örtüşmediğini görmek için kendinize ve eşinize sorabileceğiniz bazı önemli sorular burada.

Çiftler arasında güven varsa, özellikle ilişkiyi tehlikeye atabilecek herhangi bir sır olmadan birbirlerine tamamen açık olmaları olasılığı vardır.

Sevgiliziniz özel hayatı hakkında ketum olduğunu fark ederseniz , bu uyumlu olmadığınızın bir işaretidir.

Uyumlu bir ilişki de, çiftler aralarındaki herhangi bir anlaşmazlığı, çatışma tırmanmadan dostane bir şekilde çözmeye istekli olacaktır.

İşler ve sorunlar çift arasında çözümlenir ve ortada saygı ve adalet duygusu olduğu için başka bir hakeme ihtiyaç duyulmaz. 

Partneriniz ilişkinizi herkese açık bir şekilde göstermekten utanıyor mu? Belki ilişkide seninle olmaktan rahat hissetmiyordur.

Partneriniz sizi herkesin içinde tutmaktan, sizinle oynamaktan veya ikinizin de bir ilişki içinde olduğunuzu gösteren herhangi bir şey yapmaktan utanıyorsa, bu uyumlu olmadığınızın bir işareti olabilir.

Partneriniz sizi sevdiğini iddia ederken ailenizden nasıl nefret ediyor? Eşinizin ailenizi sevmediğini öğrenirseniz, aileniz hakkında yanlış anlamaları ve endişeleri olabilir. 

Uyumlu ortaklar, hoşlanmasalar bile birbirlerinin ailesini takdir eder, saygı duyar ve onurlandırır.

Suçlama oyununu oynamak bir ilişki için zararlıdır. Uyumlu çiftler, birbirlerinin hataları için birbirlerini suçlamazlar.

İlişkinizin olması gerektiği gibi yürümediği için partnerinizin sizi sürekli suçladığı bir ilişki içindeyseniz , ikinizin uyumlu olmadığınız açıktır.