• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Üzmez'e saldırı

  11.02.2009 08:09
  Üzmez’e yumurtalı şemsiyeli saldırı
  Üzmeze saldırı
  Üzmez'e saldırı Üzmez'e saldırı Üzmez'e saldırı

  Bursa Kadın Platformu"na üye kadınlar ellerinde pankartlarla Hüseyin Üzmez"i bekledi. Üzmez adliyeden çıkarken de arkasından şemsiyeyle saldırdılar ve yumurta attılar. Yumurta Üzmez"in ayağına isabet etti.

  Bursa"nın Mudanya ilçesinde 14 yaşındaki B.Ç."ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, mahkeme çıkışında Bursa Kadın Platformu üyelerinin yumurtalı, şemsiyeli saldırısına uğradı. Üzmez"i, çevik kuvvet polisi kurtardı

  Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez"in toplam 25 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya, dün Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nde devam edildi. Adliye önünde toplanan Bursa Kadın Platformu üyesi yaklaşık 25 kadın, sloganlar atarak, "AKP Hüseyin"i üzmez Kadınları Üzer", "Üzmez"i aklayan adalet, ruh ve beden sağlığımızı bozdu", "Üzmez"i devlet üzmedi. Kadınlar üzecek" yazılı pankartlar açtı. Üzmez, kadınların protestoları arasında adliyeye girdi.
  Tutuksuz sanıklar Üzmez ile anne Livaze Ç."nin hazır bulunduğu duruşmada baba Bekir Ç. ile B.Ç."yi savunması için Bursa Barosu tarafından atanan Nevin Cambaz, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü"nün (SHÇEK) Hazine avukatı Selma Akalın ile ailenin kızları için tuttuğu avukat Ahmet Dedeler de hazır bulundu.
  Baba Bekir Ç."nin, “2.5 aydır kızımı göremiyorum” demesi üzerine Mahkeme Başkanı Kadir Ünal, “O beni ilgilendirmez. İdari bir karar. Hukuk mahkemeleriyle ilgili bir durum” dedi. Başkan Ünal, B.Ç. ile ilgili dosyanın ikinci kez sağlık kontrolünden geçirilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu"na gönderildiğini, ancak raporun henüz gelmediğini belirtti. Heyet, mağdur avukatının çocuğa kayyum tayin edilmesi talebini reddederek duruşmayı 24 Mart"a erteledi.

  "Ergenekon mağduru yaptılar"
  Duruşma sürerken dışarıda Bursa Kadın Platformu adına açıklama yapan Çiğdem Tunç, şöyle konuştu:
  “Hüseyin Üzmez, 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Üzmez, gerici ideoloji ve erkek egemen toplumsal yapı kullanılarak aklanmıştır. Bundan daha da iğrenci, bu saldırının bir Ergenekon komplosu olduğunu ortaya atarak, bir kez daha çocuk ve kadın bedeninin iktidar kavgasının bir aracı haline getirilmiş olmasıdır.
  Üzmez, Engenekon mağduru gibi gösterilmeye çalışılıyor. Yani Üzmez aslında çocuk istismarcısı değil, Ergenekon mağdurudur. Vakit gazetesi neredeyse Üzmez"in nefsini zorladığı için kız çocuğunu "Ergenekon Casusu" yapmak üzeredir. Kadınların her gün taciz edildiği, tecavüze uğradığı, töre cinayetlerine kurban gittiği bu ülkede, biz kadınlar bütün bu yaşananların tesadüf olmadığının farkındayız.”
  Üzmez, duruşma sonrası adliyenin arka kapısından çıkmak istedi. Kapıda bekleyen kadınlar, Üzmez"in arkasından şemsiyeyle saldırarak, yumurta attı.
  Atılan bir yumurta Üzmez"in ayağına, savrulan bir şemsiye de omzuna isabet etti. Üzmez"i saldırıdan, hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekipleri kurtardı. Otomobiline binen Üzmez, hızla uzaklaştı.
  Polis, saldırıyla ilgili olarak Bursa Kadın Platformu üyeleri Nergis Çiçek, Pınar Koyuncular, Suna Acar, Asiye Çil ve Yıldırım Halkevleri Derneği Başkanı Ayşegül Altun"u gözaltına alındı. İfadelerin alınmasından sonra Acar, Çil ve Altun serbest bırakıldı.

  B.Ç. 16 Mart"ta Adli Tıp"ta
  İhbar üzerine İnegöl Cumhuriyet Savcılığı, kızları B.Ç."yi para karşılığı erkeklere sattığı öne sürülen anne Livaze Ç. ile baba Bekir Ç."nin telefonlarını dinlemeye aldı. Dinlemelerden Üzmez"in B.Ç."ye cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Polis, geçen yıl nisan ayında Üzmez"i gözaltına aldı.
  26 Nisan 2008"de Mudanya Adliyesi"ne çıkarılan Üzmez ile Livaze Ç. tutuklanırken, Bekir Ç. tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. İlköğretim 8. sınıf öğrencisi B.Ç., mahkeme kararıyla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü"nce koruma altına alındı. Hakkında Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nde, "küçük yaştaki kıza cinsel istismarda bulunup ruh sağlığını bozmak" suçundan dava açılan Üzmez, ilk duruşmada ifade değiştiren B.Ç. ve baba Bekir Ç."nin şikâyetini geri alması üzerine rahatladı.
  B.Ç. için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı"nca "patolojik düzeyde anksiyete ve depresyon bulgusu saptandı" roporu verildi. Üzmez, 28 Ekim"deki ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Üzmez"in tahliyesinde, İstanbul Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi"nin B.Ç. için 3 gün içinde jet hızıyla Uludağ Üniversitesi"nin raporunun aksine görüş belirtmesi etkili oldu. 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nin 6. İhtisas Dairesi"nin bulgularını "yok" kabul etmesi sonucu, B.Ç. 16 Mart"ta İstanbul Adli Tıp Kurulu Genel Kurulu"nda yeniden kontrol edilecek.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim