• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Uzmanlardan 'sünnet' uyarısı

  16.07.2009 14:03
  Uzmanlar, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çocuklarını sünnet ettirebilmenin telaşına düşen velilere uyarılarda bulunurken, dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.
  Uzmanlardan sünnet uyarısı
  Uzmanlardan 'sünnet' uyarısı Uzmanlardan 'sünnet' uyarısı Uzmanlardan 'sünnet' uyarısı

  Çocukların veliler için en değerli varlıkları olduğunu belirten Adıyaman Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yavuz Özer çocuklarını sünnet ettiren velilere, 'çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmayın' uyarısında bulundu. Yaz mevsiminin başlaması ve okulların tatile girmesiyle sünnet sezonunun başladığını dile getiren Opr. Dr. Özer, çocukların sağlığı açısından sünnetin uzmanlar tarafından yapılmasını önerirken, uzmanlar tarafından yapılmayan sünnetin ciddi sakatlıklar oluşturabileceğine dikkat çekti.

  Yanlış ve yetersiz sünnet yaptıranların kendilerine başvuru yaptıklarını ve yeniden sünnet ettiklerini kaydeden Özer, "Halk arasında sünnetçi adı verilen ve hiç bir vasfı ve ehliyeti olmayan insanlar bulunmakta, berberlik ve kasaplık gibi mesleklerle uğraşanların da bu önemli cerrahi işlemi yaptıkları anlaşılmaktadır. Halkımızdan en değerli varlıklarımız olan evlatlarımızın sağlığı için bu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın mümkünse üroloji uzmanına başvurmaları en azından bu önemli cerrahi işlemi bir doktora yaptırmaları gerekliliğini vurgulamaktadır. Kanama, enfeksiyon, eksik veya fazla kesme gibi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Eksik yapılan sünnetler; bir çocuk için zaten travma etkisi olan sünnet işleminin tekrarlanmasının çocukların psikolojilerinde bozulmalara yol açacağı unutulmamalıdır. Penisin uç kısmının yani tıp dilinde glans penisin yanlışlıkla kesilmesi durumunda çok ciddi psikolojik sorunlara yol açacağı ve ileri yaşlarda cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyeceği kanıtlanmıştır" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim