YKS'de kaç tercih hakkı var, 24 tercih yapmak zorunlu mu? YKS tercihleri nasıl yapılır? YKS'de kaç tercih hakkı var, 24 tercih yapmak zorunlu mu? YKS tercihleri nasıl yapılır?
Son zamanlarda hemen hemen her işletme kartlı ödemelerde tüketicilerden yüzde 10’dan yüzde 20’ye kadar komisyon ücreti talep ediyor. Bazı tüketiciler bu duruma sessiz kalsa da bazı tüketiciler ve işletmeler arasında gerginlik yaşanıyor. Bu gerginliğe son verecek açıklama ise uzmanlardan geldi!

Son zamanlarda hemen hemen her işletme kartlı ödemelerde tüketicilerden kartla ödeme yapıldığı takdirde, ‘Bankalar komisyon kesiyor’ diyerek ek ücret talep etmesi gündem konusu olurken, TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü talep edilen ücretin yasal olmadığının dile getirerek, tüketicilerin ödedikleri miktarı faiziyle geri alabileceğini bildirdi.

Komisyon bedeli adı altında alınan söz konusu paralar bankanın kestiği ücret değil, işletmenin kendi cebinden ödemesi gereken vergi olduğunun altını çizen uzman isim, birçok işletmelerin kartlı ücretler için yüzde 10, yüzde 20’ye varan tutarlarda komisyon ücreti talep etiğine dikkat çekerek, istenen tutarların yasal olmadığını belirterek tüketicileri uyardı!

Neredeyse her işletmenin kartlı ödemeler için uyguladıkları “komisyon” yüzde 10’dan yüzde 20’ye kadar uzanırken, Milyonlarca vatandaş tarafından merak konusu olan, “İşletmelerin aldığı bu komisyon ücreti yasal mı? Komisyon ücretleri yasal değilse ödenen para geri alınabilir mi?” Sorularına, TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü şu şekilde yanıt verdi;

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, “Banka kartları ve kredi kartları kanunun 17. Maddesinde üye iş yerleri kart hamilinden kartın kullanılması nedeniyle komisyon ya da benzeri bir isim altında ilave ödeme de isteyemez” diyerek, tüketici, yerleşim yerindeki kaymakamlıkta ya da firmanın bulunduğu il ve ilçedeki tüketici hakem heyetlerine başvurarak ödemiş oldukları bedeli ticari avans faiziyle birlikte talep edilebileceğini belirtti.