...

1

Hayatımızın en önemli zaman dilimlerinden birini kapsayan 'uyku' birçok uzman tarafından da derinlemesine araştırılan bir konu olmaya devam ediyor. Nörobilim ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selin Yurdakul, uyku ile ilgili toplumda doğru bilinen yanlışları tek tek açıkladı.

...

2

Nörobilim ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selin Yurdakul, toplumda doğru olarak bilinen "Erken yatın erken kalkın" olgusuna yönelik de açıklamalarda bulundu. Yurdakul, genlere göre farklı kronotipte insanlar olduğunu belirterek, bazı insanların akşam performansının daha verimli olduğunu belirtti. 

...

3

"GENLERİ BUNU GEREKTİRİYOR OLABİLİR" 

Yurdakul, "Herkes gece erken yatmalı sabah erken kalkmalıdır diye bir şey yok. Bu bilgi herkes için geçerli değil. Genlere göre farklı kronotipte insanlar vardır. Sabahçıl kronotipi olanlar erken saatlerde kalkar ve sabahları daha yüksek performans gösterirler. Akşamcıl kronotipler ise erken kalkmakta zorlanır ve akşam saatlerinde daha yüksek performans gösterirler. 

6 yaşındaki kızını boğarak öldüren annenin ifadesi ortaya çıktı! Cinayet nedeni kan dondurdu... 6 yaşındaki kızını boğarak öldüren annenin ifadesi ortaya çıktı! Cinayet nedeni kan dondurdu...

...

4

Işığa maruziyet sürelerini değiştirerek bu saatleri biraz öne çekmek mümkün olsa da tamamen değiştirmek zordur. Sabah uyanamayanları tembel diye eleştirmeyelim, genleri bunu gerektiriyor olabilir" dedi. 

...

5

"İDEAL UYKU SÜRESİ HERKES İÇİN 8 SAATTİR" 

Uyku ihtiyacının kişiden kişiye 6 ile 10 saat arasında değişebileceğini belirten Yurdakul, "Ne kadar ihtiyacınız olduğunu en iyi sabah kalktığınızdaki enerjinizden anlayabilirsiniz. Hangi yaşta olduğunuza göre de bu süre değişebilir. Çocukların daha uzun uykuya ihtiyacı vardır. Ergenlikte bu kısalmaya başlar ve ilginç bir şekilde akşamcıl kronotip özelliği belirginleşir. 

...

6

Yani, gece yatmaz sabah kalkmaz ergenlerin bu davranışı kısmen biyolojik bir değişim sonucudur. Yaşlılarda ise düşünülenin aksine uyku ihtiyacı azalmaz. Uykuları daha fragmentedir, yani daha sık bölünür. Yaşla birlikte azalan melatonin düzeyleri düşen uyku kalitesiyle ilgilidir" ifadelerini kullandı. 

...

7

"ÖNEMLİ OLAN YETERLİ UYUMAKTIR" 

İnsan bedeninin karanlıkta uyuyup, gün ışığında uyanık olmaya programlı olduğunu hatırlatan Yurdakul, "Gündüz uyuduğumuzda ışık yüzünden melatonin sentezi olmaz. Bu sebeple gündüz uykusu beden için uyku kalitesi açısından çok farklıdır. Sürekli gece vardiyasında çalışan insanlar incelendiğinde normal popülasyona göre anlamlı oranda daha sık tip 2 diyabet ve kanser hastalığına yakalandığı görülmüştür" dedi.