Türkiye'de memur ve emekli maaşlarına yılda iki kez zam yapılıyor. Ocak ve temmuz aylarında yapılan bu zamlar, 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileri, yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisi için zam oranlarını belirleyecek.

GÖZLER ENFLASYON VERİLERİNDE

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur ve memur emeklilerinin zam oranlarını değerlendirdi.

Faiz kararı sonrası İslam Memiş uyardı! Sakın geç kalmayın: Bir sabah uyandığınızda... Faiz kararı sonrası İslam Memiş uyardı! Sakın geç kalmayın: Bir sabah uyandığınızda...

Memur emeklileri de dahil olmak üzere SSK, Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ocak ve temmuz dönemi olmak üzere yılda iki kez zam yapılıyor. 

Enflasyon farkı ise bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammı üzerine 6 aylık enflasyon rakamları eklenerek bulunuyor. Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ayı enflasyonu 5 aylık verilere göre yüzde 22,72 olurken, vatandaşların gözleri 3 Temmuz'da yapılacak zam oralarına çevrildi.

Bu çerçevede ocak ayında yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı yapılan memur ve memur emeklilerine, temmuz ayında da yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. 

Ocak ayındaki toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı da temmuz ayında maaşlara yansıtılacak. Ayrıca 5 aylık dönemdeki enflasyon farkı ve yüzde 10 toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 17,32 zam alması kesinleşen memur ve memur emeklilerinin net zam oranları ise 3 Temmuz'da belli olacak.

Kategori Ocak 2024 Toplu Sözleşme Zammı Temmuz 2024 Toplu Sözleşme Zammı 5 Aylık Enflasyon Oranı Beklenen Toplam Zam Oranı
Memur %15 %10 %22,72 %20,5
Memur Emeklisi %15 %10 %22,72 %17,32

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞININ 39 BİN 595 LİRA OLACAĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ”

Zam oranın 3 Temmuz'da açıklanacak olan 6 aylık enflasyon verileriyle netleşeceğini belirten Karakaş, “Şu anda elimizde 5 aylık enflasyon verileri var. Haziran enflasyon beklentilerine baktığımız zaman, Merkez Bankası beklenti anketleri çerçevesinde memur ve memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak toplu sözleşme ve enflasyon farkı da göz önünde bulundurularak 6 aylık enflasyon oranları bazında yüzde 20,5 civarında bir güncelleme beklemekteyiz. Dolayısıyla en düşük memur maaşının 39 bin 595 liraya yani yaklaşık 40 bin lira olacağını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ ZAMMININ 17 BİN 761 LİRA OLMASINI BEKLİYORUZ”

Memur emeklilerinin de memurlara endeksli olarak zam aldığını hatırlatan Karakaş, “6 aylık enflasyon rakamlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, refah payı ve destekler hariç en düşük emekli zammının 17 bin 761 lira olmasını bekliyoruz.” dedi.

Ocak ayında yapılan eşitlemeye de değinen Karakaş, şunları dile getirdi: “Hatırlanacağı üzere SSK ve Bağ-Kur emeklileri aylıkları, memur emeklilerine göre 11,5 puan daha düşüktü. Ancak bu 11,5 puanlık fark devlet desteği olarak SSK ve Bağ-Kurlulara verilerek bir eşitleme durumu söz konusu olmuştu. Hal böyleyken temmuz ayında bu kez memur emeklileri SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden 5 puan daha düşük oranda bir güncelleme alacak. "

Kategori Önceki Fark (Puan) Yeni Fark (Puan) Eşitleme Durumu
SSK ve Bağ-Kur Emeklisi 11,5 - Devlet desteği ile eşitlendi
Memur Emeklisi - 5 Hükümet eşitleme yapabilir

EŞİTLEME OLURSA EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI: 18,572 TL

Hükümetin ocakta olduğu gibi temmuzda da benzer bir eşitleme yapabileceğine işaret eden Karakaş, "Bu durumda hükümetin burada da bir eşitleme yapması da söz konusu olabilir. Bu durumda ise en düşük memur emeklisi maaşı 18 bin 572 liraya yükselecek” ifadelerine yer verdi.

GENEL BEKLENTİLER

Kategori Beklenen En Düşük Maaş
Memur 39.595 TL
Memur Emeklisi 18.572 TL